Pomnik ten, autorstwa prof. Gustawa Zemły, został odsłonięty podczas Uroczystości Zygmuntowskich w dniu 5 maja 1991 r. na Placu im. Edwarda Jurgensa usytuowanym przed kościołem pw. św. Jana Chrzciciela. Na cokole umieszczono następujący napis: „Arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski 1858–1941”. Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika zbiegła się z 50. rocznicą męczeńskiej śmierci płockiego kapłana.
Biskup płocki Antoni Julian Nowowiejski urodził się w dniu 11 lutego 1858 r. we wsi Lubienia pod Opatowem. W 1873 r. wraz z rodzicami przeniósł się do Płocka, by w roku następnym wstąpić do tutejszego Seminarium Duchownego. W 1878 r. został skierowany na studia teologiczne do Akademii Duchownej w Petersburgu, którą ukończył cztery lata później. Święcenia kapłańskie przyjął 10 lipca 1881 r. W latach 1901-08 był rektorem Seminarium Duchownego w Płocku. To właśnie on zreformował studia teologiczne, przedłużając je do sześciu lat z kursem wstępnym.
Od 1891 r. był stałym współpracownikiem "Encyklopedii Kościelnej" redagowanej przez biskupa Michała Nowodworskiego. W dniu 12 czerwca 1908 r. został mianowany przez ówczesnego Ojca Świętego Piusa X biskupem płockim. Sakrę przyjął 6 grudnia tegoż roku w Petersburgu. To właśnie z jego inicjatywy powstało w 1903 r. pierwsze w Królestwie Polskim kościelne Muzeum Diecezjalne. W 1917 r. utworzył Szkołę Organistowską w Płocku z czteroletnim programem studiów, a w 1938 dokonał otwarcia Katolickiego Uniwersytetu Ludowego w Proboszczowicach pod Płockiem oraz założył Instytut Kultury Religijnej.
W 1920 r. papież Benedykt XV mianował bpa Nowowiejskiego asystentem tronu papieskiego oraz nadał mu tytuł hrabiego rzymskiego. W 1931 r. z okazji 50-lecia kapłaństwa otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Polonia Restituta, Uniwersytet Warszawski nadał mu doktorat honoris causa, zaś Rada Miejska Płocka – honorowe obywatelstwo.
W czasach gdy był biskupem płockim, wybudowano w Diecezji Płockiej 40 nowych kościołów. Główną pracą naukową Antoniego Juliana Nowowiejskiego była książka zatytułowana „Płock. Monografia historyczna”. Zmarł męczeńską śmiercią w obozie w Działdowie bestialsko zamordowany przez Niemców. W dniu 13 czerwca 1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II uczynił go błogosławionym Kościoła katolickiego.