Liceum Ogólnokształcące im. króla Władysława Jagiełły usytuowane jest w gmachu przy ul. 3-go Maja 4. Początki szkoły sięgają roku 1905, kiedy to Płock – podobnie jak inne regiony Polski w zaborze rosyjskim – ogarnął bunt młodzieży szkolnej. W atmosferze walki i zrywu patriotycznego, powstało koło Polskiej Macierzy Szkolnej. Koło to założyło szkołę: Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej.
Szkoła ta przez pierwsze lata swojego istnienia funkcjonowała w wynajętej kamienicy przy ul. Królewieckiej. 3 września 1913 r. inauguracja roku szkolnego odbyła się w nowym gmachu, który do dziś służy uczniom Jagiellonki. Wybudowano go w latach 1912-13 wg projektu duetu architektów inżynierów Czesława Zambrzyckiego i Władysława Czechowskiego.
Monumentalny ten budynek główny posiada cechy renesansu i klasycyzmu. Od września 1915 szkoła przyjęła nazwę Gimnazjum Polskie w Płocku. Miano Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły nadano jej w dniu 14 sierpnia 1918 r. Od czasu odzyskania niepodległości używano nazwy: Państwowe Gimnazjum Męskie im. Władysława Jagiełły. W 1934 r. zmieniono ją na: Państwowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. króla Władysława Jagiełły, by ponownie w 1948 r. zmienić miano na: Jedenastoletnia Szkoła Ogólnokształcąca w Płocku. Po ośmiu latach przywrócono imię patrona szkoły. Nazwa obecna – Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły, czyli popularna “Jagiellonka”, obowiązuje od roku 1964.
Dzień dzisiejszy szkoły to prawie 1000 uczniów, 50 “profesorów” i nowoczesne zaplecze w postaci: specjalistycznych pracowni do nauczania wszystkich przedmiotów, pracowni nauki języków obcych, dwóch sal gimnastycznych, basenu, parku z boiskami, gabinetów odnowy biologicznej. W 1992 r. w uznaniu osiągnięć dydaktycznych szkoły, jako wyróżniającej się w Polsce placówce edukacyjnej w przedmiotach matematyczno-przyrodniczych, została ona wytypowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do współpracy z Amerykańskim Ośrodkiem Edukacji McLean (stan Virginia). Od 1986 r. trwa współpraca szkoły z Bertold Brecht Schule w Darmstadt, a od 1991 r. z Forli we Włoszech oraz West Sussex w Anglii.
Do najsłynniejszych wychowanków Jagiellonki należeli: Władysław Broniewski, Marcin Kacprzak (profesor medycyny), Tadeusz Gierzyński (prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego) oraz Kazimierz Askanas (najwybitniejszy znawca sztuki płockiej, postać wielce dla miasta zasłużona). Jeśli chodzi o patrona szkoły, jego popiersie umieszczone jest w centralnym punkcie fasady gmachu, zaś obraz z jego portretem, zawieszono na parterze.
Należy w tym miejscu dodać, że do 1940 r. przy ul. 3-go Maja istniał stary cmentarz żydowski. Zniszczony został przez Niemców podczas II wojny światowej, którzy użyli (tak jak to miało miejsce w większości okupowanych przez nich miast polskich) znajdujących się na nim kamieni nagrobnych do budowy nawierzchni ulicy 3-go Maja.