Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Siedziba Towarzystwa Przyjaciół Nauk (Kanonia 8)

Warszawa

Siedziba Towarzystwa Przyjaciół Nauk (Kanonia 8)

W 1800 r. odbyło się w Warszawie zebranie naukowców z różnych dziedzin. W jego następstwie powołane zostało Warszawskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Pierwszym prezesem nowej organizacji został Jan Chrzciciel Albertrandi, a po nim Stanisław Staszic. Obaj związani są z drugą siedzibą towarzystwa, która mieściła się w budynku przy Kanonii 8.

Według jednej wersji dom ten został podarowany przez Albertrandiego, a według drugiej Staszica. Warszawskiemu TPN służył do 1823 r. Według drugiej wersji, kanonię stojącą w miejscu obecnego budynku numer 8 kupił w 1800 r. Stanisław Staszic.

Dom pochodzący z XVI w. został gruntownie przebudowany w 1814 i 1823 r. Wówczas otrzymał klasycystyczną fasadę, którą możemy podziwiać do chwili obecnej. Do 1823 r. służył Warszawskiemu TPN, a po jego przeniesieniu do nowej siedziby stał się domem mieszkalnym. W 1907 r. na jego zapleczu wzniesiono imponujące neogotyckie skrzydło, a w 1923 nadbudowano część poddasza.

W czasie walk na Starym Mieście, podczas powstania warszawskiego, budynek, tak jak większość sąsiadującej zabudowy, został zniszczony. Zachowała się jego fasada od strony placu. W trakcie odbudowy kamienicy w latach 1958-1960 zrezygnowano z rekonstrukcji neogotyckiego skrzydła z 1907 r., przywracając jej wygląd z pierwszej połowy XIX w. W 2012 r. poddano remontowi fasadę kanonii.

Zabytkowa kamienica przy Kanonii 8 miała znanych mieszkańców. Była domem dla poetów i literatów - Wiktora Gomulickiego (1849-1919) i Artura Oppmana ps. "Or-Ot" (1861-1937) oraz dramaturga i reżysera teatralnego Arnolda Szyfmana (1888-1967). Od 1994 r. z budynkiem związany jest Teatr Adekwatny, który posiada tutaj swoje biura oraz salę, w której odbywają się próby wystawianych sztuk.

Zaproponował: zbyszekF60

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

rk1909 wtorek, 09 kwietnia 2013, 06:47
Po zniszczeniu w 1944 r. zachowała się fasada wraz z pamiątkowymi tablicami ku czci Staszica z prawej i Or-Ota z lewej strony. Kamienicę odbudowano wg projektu Haliny Trojanowskiej.

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na