Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Olsztyn

Olsztyński Teatr Lalek

Historia Teatru Lalek w Olsztynie sięga właściwie pierwszych lat powojennych, gdyż już 13 listopada 1953 r. powołane zostaje Stowarzyszenie Teatru Kukiełkowego Ziemi Warmińsko - Mazurskiej "Czerwony Kapturek". Pierwszy Teatr pod wodzą Mieczysława Czerwińskiego który był kierownikiem literackim Teatru im. Stefana Jaracza, tworzyło grono zapaleńców wywodzące się z grona dziennikarzy, artystów i działaczy. Mimo że nie posiadano jeszcze stałej siedziby już 31 stycznia 1954 r. w sali ratusza, w polowych warunkach odbyła się pierwsza premiera Teatru „Czerwony Kapturek”, zaprezentowano wówczas sztukę pt. "Piękna to była przygoda". Tego samego roku w lipcu ten pełen entuzjazmu zespół otrzymuje budynek zwany Belwederkiem z salą na około 170 osób przy obecnym placu Bema, miejsce to stało się siedzibą aż Teatru do 1989 r.

Od momentu otrzymania stałej siedziby następuje zaznaczenie obecności Teatru w Olsztynie, regionie oraz kraju poprzez swoje premiery oraz uczestnictwo w rozlicznych festiwalach, wszystko to owocuje wieloma ważnymi wyróżnieniami i nagrodami. W 1961 r. następuje upaństwowienie tej instytucji. Od 6 października 1986r. Teatr Lalek "Czerwony Kapturek" zmienia swoją nazwę na Olsztyński Teatr Lalek, wraz z tym pojawiają się nowe formy promocji. Ważnym elementem działalności jest edukacja młodego widza i w repertuarze Teatru można zobaczyć zarówno dramat klasyczny jak i współczesny. W tym też okresie ta instytucja opuszcza swój budynek przy placu Bema i przez kilka lat funkcjonuje jako teatr lalkowy bez stałej siedziby.

W 1989 r. Teatr otrzymuje salę konferencyjną przy ul. Głowackiego z przeznaczeniem na salę widowiskową i w tym miejscu działa do czasu obecnego. W swojej ponad pięćdziesięcioletniej działalności Olsztyński Teatr Lalek przygotował 230 premier nie tylko dla dzieci, gdyż od 2000 r. istnieje tu oficjalna Scena dla Młodzieży i Widzów Dorosłych.

Teatr jest obecny na najważniejszych przeglądach teatralnych w kraju i za granicą, ze swoją sztuką dotarł nawet w tak odległe miejsca jak Władywostok. Współcześnie Teatr otwiera się na widza, pozwala zajrzeć za kulisy oraz poznać cały proces powstawania lalkowego widowiska, działa tu również Szkolna Rada Teatralna skupiająca olsztyńskie dzieci i młodzież. Jest to miejsce na trwałe wpisane w powojenną historię miasta.

Zaproponował: maniek66

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

maniek66 wtorek, 03 czerwca 2014, 20:49
Znajdująca się przy teatrze grupa rzeźb powstała z inicjatywy dyrektora tego obiektu i jest autorstwa Jacka Walawskiego. Jako pierwszy odsłonięto w 2002 r. Pomnik Małego widza, jest rzeźba małego chłopca na wysokim bo 5-cio metrowym krześle. Celem tej ekspozycji było prócz upiększenia i uatrakcyjnienia miasta wyróżnienie budynku Teatru spośród innych gmachów oraz kojarzenie tego miejsca właśnie z Teatrem Lalek.

Miejsca w okolicy

Olsztyn
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na