Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Płock

Płocka dziekanka

Budowla znajduje się przy ul. Kościuszki 1, róg Tumskiej. Kamienica ta, wybudowana w 1806 r., należała do budowniczego województwa płockiego, Ludwika Mahna. Ze względu na podobieństwo do warszawskiej „Dziekanki” na Krakowskim Przedmieściu nazwana została „płocką dziekanką” (mówi się też na nią „mała dziekanka”). Dom ten był jednym z miejsc spotkań płockich masonów. Bywali tu m.in. Józef Pestugia i Wilhelm Fick (mieszczanie), Dawid Trotz (poczmistrz), Jan Smoliński (aptekarz), Wincenty Chełmicki (ziemianin), Antoni Sumiński (radca), Franciszek Jałowiecki (prezes sądu), Hipolit Gawarecki (prokurator), Ludwik Mahn (budowniczy) i Karol Hawelke (pastor).

Po likwidacji lóż masońskich (1821 r.) w „dziekance” zaczął działać klub towarzyski z elementami instytucji charytatywnej, tzw. Resursa Obywatelska (przetrwała z przerwami do II wojny światowej).

W okresie międzywojennym kamienica należała do Aleksandry i Romana Lewensteinów. Roman Lewenstein znany był w mieście jako miłośnik sztuki, kolekcjoner (numizmatyk), był także prezesem Towarzystwa Kredytowego. Zginął w czasie II wojny światowej, zamordowany przez Niemców w Działdowie.

Po 1945 r. w budynku mieściła się dość znana w Płocku restauracja „Pod Strzechą”. Kamienica nadal należy do rodziny Lewensteinów.

Zaproponował: rk1909

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Płock
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na