Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Odrowąż

Kościół św. św. Jacka i Katarzyny

Kościół św. św. Jacka i Katarzyny, murowany (1660-1682), wzniesiony z wykorzystaniem murów kościoła z XVI w., restaurowany i rozbudowany (1896-1897). Pierwszy wygląd kościoła niewiele miał wspólnego z obecnym wyglądem świątyni. Miała ona kształt prostokąta zakończonego absydą na ołtarzu. Sklepienie wykonane było z drewna, natomiast dach pokryty był strzechą lub gontem; dokładnych danych na ten temat brak.

W XVI w., w wyniku potopu szwedzkiego kościół został splądrowany i zniszczony. Podjęto decyzję o odbudowie i jednocześnie o jego rozbudowie. Podwyższono pierwotny korpus naw umieszczając w górnej części po każdej stronie trzy okrągłe okna, natomiast sufit belkowy zastąpiono sklepieniem kolebkowo- krzyżowym.

Do nawy dobudowano po obu stronach nawy boczne wzmocnione sklepieniami kolebkowo - krzyżowymi, które oświetlono oknami prostokątnymi. W części przedniej dobudowano półkoliste prezbiterium, natomiast posadzkę wykonano z płyt kamiennych. Na ołtarzu głównym kościoła można zobaczyć obraz świętej Katarzyny natomiast powyżej umieszczono obraz przedstawiający wniebowzięcie Matki Boskiej. Po obu stronach ołtarza stoją rzeźby św, Katarzyny oraz św.Barbary. Ostatniego remontu kościoła dokonano w 1964r., przed tysięczną rocznicą chrztu Polski.

Na szczególną uwagę zasługuje obraz z 1540 roku namalowany przez nieznanego artystę, który odnowiono w 1960 roku przedstawiający objawienie się Matki Bożej św. Jackowi, z napisem:" Raduj się mój synu Jacku gdyż prośby twoje miłe są mojemu synowi, o cokolwiek zechcesz prosić, prze zemnie otrzymasz od niego" ponadto w kościele znajduje się kamienna chrzcielnica z herbami: Odrowąż,Łabędź,Brochwicz oraz widniejącym napisem " Minera tor Budziński 1563 r."

Łuk tęczowy z XVI wieku z krucyfiksem, Matką Bożą Bolesną, św. Janem i Marią Magdaleną. Na sklepieniach występują dekoracje stiukowe z XVII wieku ze stylizowanych motywów roślinnych. Na przełomie XVI - XVII w. kościół był w około 100- letnim posiadaniu Kalwinów. Dopiero Świderscy właściciele Odrowąża , przyjęli katolicyzm. Nagrobki ich znajdują się wmurowane obok ołtarza św. Jacka.

Opis uzupełnił: BEZET 27-08-2014

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Odrowąż
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na