Obecnie złożone jest z dwóch budynków: plebanii i organistówki – usytuowanych po północnej stronie kościoła. Niegdyś bardzo obszerne, składające się z licznych domów, w których znajdowały się mieszkania duchowieństwa, a także przykościelnych instytucji publicznych: szkoły parafialnej, szpitala etc. Wiele z nich zostało rozebranych na początku XX w., kiedy na większą skalę przystąpiono do porządkowania terenu wokół świątyni.
Budynek plebanii wystawiony został na planie litery L. Jednopiętrowy, od frontu ośmioosiowy. Wzniesiony ok. 1775 r. z fundacji ówczesnego proboszcza nowomiejskiego Jana Maranowicza. Zburzony w 1944 r. Odbudowany w latach 1957-65 pod kierunkiem Haliny Kosmólskiej. Plebania była dawniej dodatkowym skrzydłem połączona z kościelną zakrystią. Elementu tego nie odtworzono.
Organistówka – na planie prostokąta ze ściętymi narożami, parterowa z mieszkalnym poddaszem w wysokim mansardowym dachu, od frontu 4-osiowa. Wzniesiona w 2 połowie XVIII w. Zburzona w 1944 r. Odbudowana w latach 1951-52 pod kierunkiem architekta Haliny Kosmólskiej, otynkowana w 1965 r.