Przechodząc ulicą Tamka, przed jej wylotem na Wybrzeże Kościuszkowskie naszą uwagę zwróci imponujący budynek noszący numer 3, w którym mieści się dziś Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jednak początki tej budowli zaczynają się w dwudziestoleciu międzywojennym, w okresie urbanizacji tej części Powiśla.
Kiedy w połowie lat dwudziestych XX w. księżna Ludwika Czartoryska, właścicielka gruntów przy dzisiejszej ulicy Tamka, wystawiła je na sprzedaż, działkę oznaczoną dziś numerem 3 kupiła firma Alfa Laval. Alfa Laval, będąca spółką należącą do koncernu szwedzkiego Separator AB, zajmowała się produkcją dojarek i wirówek do mleka. Przy Tamce wzniesiono dla niej w latach 1927-1929 zespół biurowo-magazynowy według projektu architektów Teodora Łapińskiego i Józefa Krupy. Modernistyczny kompleks w pewnym zakresie odwoływał się do klasycyzmu, co pozwoliło na nadanie mu charakterystycznego wyglądu. Szczególnie ciekawie prezentuje się on od ulicy Smulikowskiego, nasuwając skojarzenia z dawnymi zamkami.
W czasie powstania warszawskiego w obiektach Alfa Laval mieściły się szpital polowy oraz wytwórnia granatów i materiałów wybuchowych. W dniu 6 września 1944 r. esesmani Oskara Dirlewangera wymordowali osiem osób przebywających w powstańczym szpitalu.