Chamsk to wieś położona 7 km na południe od Żuromina. Parafię erygowano pod koniec XIV w. Wtedy też wystawiono pierwszy drewniany kościół, który spłonął dwieście lat później. Pod koniec XVI w. wybudowano nowy drewniany kościół zastąpiony 80 lat potem kościołem murowanym. Czwarty kościół wzniesiono w latach 1817-18 (dostawiony do murowanych: zakrystii i kaplicy św. Floriana rozebranych na początku lat 90. ubiegłego stulecia). Remontowany był w 1950 i 1966 r.
Świątynia jest orientowana, konstrukcji zrębowej, oszalowana ze współczesnymi murowanymi: zakrystią i pomieszczeniem gospodarczym. Korpus zbudowany został na planie prostokąta, prezbiterium jest niewyodrębnione, zamknięte trójbocznie. Nad nawą i prezbiterium znajduje się wspólny dach dwuspadowy, przechodzący nad końcem prezbiterium w trójpołaciowy. Nad zakrystiami są dachy dwuspadowe - wszystkie kryte blachą. Na kalenicy mieści się czworoboczna wieżyczka na sygnaturkę, obita blachą z daszkiem namiotowym zwieńczonym chorągiewką z datą: 1950.
Wnętrze jest trójprzestrzenne, rozdzielone na nawy dwoma parami kolumn toskańskich. W nawie głównej i prezbiterium znajduje się półkolebka o łuku koszowym, w nawach bocznych strop płaski, zaś w zakrystii kolebka z lunetą. Chór muzyczny wsparty jest na dwóch słupach. Wyposażenie wnętrza jest skromne, współczesne.