Jedną z poznańskich jednostek administracyjnych jest Osiedle Św. Łazarz, wcześniej stanowiące część dzielnicy Grunwald. Osiedle swoimi początkami sięga XVI wieku, kiedy wokół kościoła i szpitala św. Łazarza zaczęła tworzyć się nowa osada. W XVIII wieku tereny te stały się miejscem osiedlania się Bambrów sprowadzonych z Frankonii przez władze miasta. Szczególnie intensywny rozwój Łazarza nastąpił w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku.
Jednym z najbardziej znanych miejsc Łazarza jest rynek miejski z dużym targowiskiem. Ma on powierzchnię 5 800 m kw., z których na część handlową przypada 4 000 m kw. Rynek Łazarski dla poznaniaków jest tym, czym dla warszawiaków Bazar Różyckiego. Zawsze można było tu kupić prawie wszystko, od żywności po ubrania. Wielbiciele staroci spotkają tu kramy z dawnymi bibelotami, książkami i pamiątkami przeszłości. Plac otaczają secesyjne kamienice z przełomu XIX i XX wieku.
Rynek Łazarski wraz z całym założeniem osiedla został wpisany do rejestru zabytków 6 października 1982 roku (pozycja w rejestrze NID A-239).