Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: pałace i dwory Jaktorówko – Pałacyk myśliwski

Jaktorowo

Jaktorówko – Pałacyk myśliwski

W styczniu 2013 r. Nadleśnictwo Podanin wystawiło na sprzedaż pałacyk myśliwski w Jaktorówku. Budynek jest z końca XIX wieku, wybudowany dla hr. Józefa Lipskiego właściciela sąsiedniego Jaktorowa. Architektura bryły budynku jest późno klasycystyczna oparta na planie prostokąta. Obiekt jest parterowy z poddaszem użytkowym, podpiwniczony. Ściany zewnętrzne wykonane są z cegły ceramicznej na cokole z kamienia polnego. Od strony południowej budowla jest bardziej rozbudowana o ganek, wykusz, taras z balkonem i dwuosiową, szachulcową wstawką. Dach mansardowy z czterema facjatkami. Pałacyk ma 355 m 2 powierzchni użytkowej. Jest wpisany do rejestru zabytków pod nr A-478 z dnia 12.12.1983 r.

Na początku XX w. pałacyk kupił Ernst Seelhof (Selchow) jeden z najbogatszych kupców z Szamocina. Po II wojnie św. został przejęty przez Państwowe Nieruchomości Ziemskie. Grunty rolne należące do właścicieli pałacyku przejął PGR, a lasy i jezioro Jaktorowskie (o pow. 4,47 ha) Nadleśnictwo Margonin, a później Nadleśnictwo Podanin. Przez jakiś czas pałacyk był dzierżawiony przez osoby prywatne, które utworzyły w nim pensjonat dla zagranicznych myśliwych. Od 2010 r. pałacyk jest opuszczony, ale ogrzewany zimą i monitorowany.

Pałacyk Jaktorówko otacza park krajobrazowy o charakterze leśnym o pow. 16,57 ha. Park założony w II połowie XIX w., częściowo przekształcony po 1945 r. jest również prawnie chroniony i wpisany do rejestru zabytków w dniu 26.10.1987 r. pod nr A-563.

Zaproponował: Kajtek

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

Kajtek środa, 03 kwietnia 2013, 17:10
18 marca 2013 r. pałacyk myśliwski w Jaktorówku zmienił właściciela. W drugim przetargu obiekt ten kupił za cenę 668 tys. zł Adam Bachleda –Curuś, biznesmen z Podhala, były burmistrz Zakopanego w latach 1995-2001. Co powstanie w Jaktorówku nie wiadomo. Może tu powstać pensjonat, ale także rezydencja prywatna.

Miejsca w okolicy

Jaktorowo
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na