Historia obornickiego szkolnictwa w XIX i na początku XX w. to walka Niemców o zgermanizowanie polskich mieszkańców. W szkołach pracowali głównie niemieccy nauczyciele.
Jedna ze szkół miasta, gimnazjum przy ulicy Mickiewicza, wzniesiona została w 1909 r. Prowadzona była przez niemiecką dyrekcję do odzyskania niepodległości przez Polskę. W 1919 r. placówkę przejęły władze polskie. Od 1920 r. działała w niej Państwowa Szkoła Wydziałowa.
Budynek z 1909 r. z czasem stał się niewystarczający. Podjęto więc decyzję o jego rozbudowie, która trwała w latach 1925-1927. Wybudowano bliźniacze skrzydło, które połączono łącznikiem. W 1934 r. szkołę przekształcono w Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum im. Stanisława Wyspiańskiego. Po II wojnie światowej, w 1961 r., upaństwowiona szkoła przemianowana została w Liceum Ogólnokształcące. W tej formie działa do chwili obecnej.
Zespół budynków szkolnych przy ulicy Mickiewicza 3 ujęty jest w ewidencji zabytków Miasta i Gminy Oborniki jako element dziedzictwa kulturowego miasta.