Fundowane na różne okazje tablice pamiątkowe są doskonałą okazją do przypomnienia wielu znanych dawniej osób, a z czasem zapominanych i nieznanych następnym pokoleniom. Taką osoba jest Aleksander Tansman, który został w 1998 r. patronem Państwowej Szkoły Muzycznej w Kępnie. Warto przytoczyć kilka informacji o jego osobie.
Aleksander Tansman (1897-1986) był doskonałym kompozytorem i zarazem wirtuozem w grze na fortepianie. Urodzony w żydowskiej rodzinie w Łodzi, wykształcenie muzyczne zdobył w rodzinnym mieście i w Warszawie. W 1920 r. wyemigrował do Francji, gdzie do śmierci mieszkał w Paryżu. Jako muzyk i dyrygent koncertował na całym świecie, natomiast, jako kompozytor stał się jednym z twórców neoklasycyzmu w muzyce. Przyjaźnił się z wieloma znanymi postaciami światowej sztuki i nauki. Od 1977 r. zasiadał w fotelu Królewskiej Akademii Nauk, Literatury i Sztuki w Brukseli. Było to prestiżowe wyróżnienie, którym wcześniej mogli pochwalić się tacy giganci muzyki klasycznej, jak Brahms, Verdi, Liszt czy Ravel.
Okazją do umieszczenia pamiątkowej tablicy z podobizną Aleksandra Tansmana była dwudziesta rocznica powołania wymienionej wyżej szkoły w Kępnie.