Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Głogów

Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej

Jest to najstarszy powojenny pomnik w Głogowie. Znajduje się w centrum miasta, w Parku Słowiańskim na głównym placu. Pomnik ma powierzchnię 1384 m² i 12 m wysokości. Pomnik powstał w 1948 roku na cześć poległych żołnierzy Radzieckiej 3 Armii Gwardyjskiej dowodzonej przez generała pułkownika Wasilija Nikołajewicza Gordowaktórzy. W lutym oraz w marcu w 1945 roku polegli oni podczas zdobywania twierdzy głogowskiej. Zostali oni pochowani w zbiorowych mogiłach na terenie dzisiejszego parku. W latach 50-tych zwłoki ekshumowano i przewieziono na centralny cmentarz wojskowy w Gorzowie Wielkopolskim. W tych latach Głogów należał do województwa zielonogórskiego, stąd Gorzów Wielkopolski.

Pierwotnie pomnik przedstawiał trzech żołnierzy radzieckich ze sztandarem, którzy znajdowali się na cokole z obeliskiem zakończonym gwiazdą. Po obu stronach monumentu znajdowały się dwa działa polowe. Na cokole znajdowała się tablica pamiątkowa, która została zamontowana podczas likwidacji cmentarza. Głosiła ona: „ŻOŁNIERZOM 3-CIEJ GWARDYJNEJ ARMII KTÓRZY PADLI ŚMIERCIĄ WALECZNYCH W BOJACH PRZY ZDOBYWANIU MIA- STA I TWIERDZY GŁOGOWA W MARCU 1945 r.”

W kwietniu 1995 roku odbyła się restauracja pomnika. Z odrestaurowaniem zmieniła się również jego nazwa z „Pomnika Zwycięstwa” na „Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej”. Usunięto także postacie żołnierzy i działa oraz zmieniono napis na tablicy pamiątkowej: „ŻOŁNIERZOM KOALICJI ANTYHITLEROWSKIEJ POLEGŁYM NA FRONTACH II WOJNY ŚWIATOWEJ.MIESZKAŃCY GŁOGOWA”

Zaproponował: ma_ja_

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

przemow środa, 10 lipca 2013, 20:55
Pod pomnikiem odbywają się liczne uroczystości patriotyczne m.in. w rocznicę wybuchu II wojny światowej czy też w rocznicę wyzwolenia Głogowa.

Miejsca w okolicy

Głogów
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na