Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: pałace i dwory Pałac Krasińskich (Niemcewicza)

Warszawa

Pałac Krasińskich (Niemcewicza)

Jedno z warszawskich założeń pałacowo-parkowych znajduje się na terenie dzisiejszej dzielnicy Ursynów. Początki owego zespołu sięgają drugiej połowy XVIII w. Zacznijmy jednak po kolei.

Jedna z wersji o początkach posiadłości na Ursynowie mówi, że w 1775 r. ówczasny właściciel Wilanowa, książę August Czartoryski, wydzierżawił grunty na skarpie pochodzącemu z Francji pułkownikowi Józefowi de Maisonneuve'mu. W tym czasie wzniesiono tutaj pierwszy mały, parterowy dworek. Ukończono go w 1777 r. Od de Maisonneuve'a posiadłość przejęła Joanna Sapieżyna, aby w 1785 r. stała się ona własnością Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich.

Druga wersja wspomina, że rezydencja wiejska przy dzisiejszej ulicy Nowoursynowskiej była dziełem księżnej Izabeli Lubomirskiej, która zbudowała ją dla córki Aleksandry i jej męża Stanisława Kostki Potockiego. Aleksandra i Stanisław Kostka zamieszkali tu w pierwszym okresie swojego małżeństwa. W tym czasie określano posiadłość mianem "Rozkosz". Stanisław Kostka Potocki, człowiek o wszechstronnych zainteresowaniach, w tym i architektonicznych, już w 1785 r. przystąpił do przebudowy dworu. Zatrudnił do tego znanego architekta Christiana Piotra Aignera. Pod jego kierunkiem budynek przekształcono w parterowy pałacyk, któremu nadano klasycystyczną formę.

W 1799 r. Aleksandra Potocka sprzedała "Rozkosz" Ignacemy Wykowskiemu. W 1822 r. posiadłość kupił Julian Ursyn Niemcewicz. Niemcewicz, pisarz i polityk okresu Sejmu Czteroletniego, był również bliskim współpracownikiem Tadeusza Kościuszki, z którym trafił do Ameryki. W "Rozkoszy" osiedlił się po powrocie ze Stanów Zjednoczonych. Wówczas też dokonał zmiany jej nazwy na "Ursynów". Niemcewicz gromadził w posiadłości dzieła sztuki i książki, tworząc pokaźną bibliotekę. Przegrane powstanie listopadowe było powodem opuszczenia "Ursynowa" przez jego właściciela i wyemigrowania do Francji.

Po kilku zmianach właścicieli w 1857 r. majątek ursynowski przejęli Eliza i Zygmunt Krasińscy. W czasie ich władania pałacyk Niemcewicza przebudowano według projektu Zygmunta Rospendowskiego. Architekt nadbudował parterowy obiekt o dodatkową kondygnację, nadając mu neorenesansowy styl. Elewacje pałacu ozdobił swoimi rzeźbami Faustyn Cengler. Od strony ogrodowej pojawił się taras wsparty na żeliwnych filarach.

Od 1906 r. pałac wraz z należącymi do niego budynkami z nadania Adama Krasińskiego użytkowała Polska Macierz Szkolna. W dwudziestoleciu międzywojennym ówczesny właściciel Edward Raczyński przekazał ursynowską posiadłość Ministerstwu Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

W 1956 r. pałac Krasińskich otrzymała Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Od tego czasu, będąc siedzibą rektoratu uczelni, nazywa się go "Pałacykiem Rektorskim". Dzięki władzom szkoły założenie pałacowo-parkowe pozostaje do dziś doskonale utrzymane.

Zaproponował: zbyszekF60

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na