Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Olsztyn

Peronowe wiaty

Czasami upór grupy zapaleńców może spowodować całą lawinę wydarzeń, i to tylko po to, aby uratować coś, co mogłoby zniknąć bezpowrotnie. Tacy właśnie miłośnicy niedawno uratowali trzy wiaty peronowe znajdujące się na stacji Olsztyn Zachodni - ostatnie relikty dawnego dworca - i tym samym obronili zanikające ślady olsztyńskiej historii.

Budowa tego dworca trwała w latach 1890-1893, zbudowano go na miejscu istniejącego od 1883 roku przystanku kolejowego Olsztyn Przedmieście. W 1901 r. zaprojektowano przejście podziemne wraz z zadaszeniem, całość prac zakończono w 1903. Nazwa Olsztyn Przedmieście funkcjonowała jeszcze w 1945 r., później zmieniono ją na obecną.

Do współczesnych czasów z blasku dawnego dworca właściwie nic nie pozostało, a wspomniane wiaty bardziej straszyły swym wyglądem, niż dawały schronienie podróżnym. W 2010 r. rozpoczęto prace modernizujące całą ul. Artyleryjską, zakres tych robót obejmował również generalny remont znajdującego się bezpośrednio przy tej ulicy dworca. Niestety, pojawiła się wówczas koncepcja zastąpienia historycznych zadaszeń współczesnymi, nowoczesnymi konstrukcjami. Jednak pod naciskiem miłośników historii i architektury miasta spowodowano wstrzymanie rozbiórki obiektów i wpisanie ich do rejestrów zabytków. Dalsze prace, remont wiat i historycznego fragmentu tunelu prowadzono już pod bardzo ścisłym nadzorem konserwatora.

Cóż jest w tych wiatach, że stały się tak kontrowersyjną sprawą? Otóż mimo że były one kiedyś bardzo charakterystycznym elementem dworców w Prusach Wschodnich, to współcześnie takie konstrukcje są rzadkością. Były to bardzo proste budowle ustawiane na podmurówce ceglanej, miały metalowy szkielet łączony nitami, dach pokryty blachą falistą oraz charakterystyczne wsporniki ozdabiane kutymi ornamentami.

W 2012 r. mimo nieznacznych opóźnień prace zakończono, choć sam dworzec wymaga jeszcze pewnej kosmetyki, wiaty i podziemny tunel odzyskały dawny urok. Czynione są również starania, aby wykorzystać fakt, że dworzec jest bardzo blisko najstarszej części miasta, i przemianować dawną nazwę Olsztyn Zachodni na Stare Miasto.

Zaproponował: maniek66

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Olsztyn
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na