Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Żytno

Kościół neogotycki

Kościół budowano w latach 1860-74 według projektu Stanisława Gołębiowskiego. Jest to neoromański, murowany kościół usytuowany pośród drzew, z dwu wieżową fasadą, doskonale widoczny z oddali. We wnętrzu znajdują się klasycystyczne ołtarze, a także ciekawy konfesjonał z malowanymi ornamentami.

Budowa kościoła przeciągała się. Przerwano prace, bo wybuchło powstanie styczniowe. Do ukończenia budowy znacznie przyczyniła się Wanda Malczewska. Dzięki jej staraniom budowa została pomyślnie ukończona. W Żytnie przebywała na przełomie lat 70. i 80. XVIII wieku. Była kobietą niezwykłą. Budziła powszechny podziw i szacunek u współczesnych. Obdarzona przez Boga charyzmatem nauczycielki, niestrudzenie przekazywała chłopom i ich dzieciom wiedzę o Bogu i Polsce. Utwierdzała w miłości do Kościoła i Ojczyzny. Umiała zainteresować historią i kulturą narodową. Uczyła modlitwy i sztuki czytania. Opatrywała rannych powstańców i ciężko chorych rolników. Wspierała biednych, godziła zwaśnionych i podnosiła na duchu ludzi skrzywdzonych. Sprowadzała książki i inne pomoce niezbędne w prowadzeniu oświaty. To właśnie w Żytnie zaczęły się jej słynne widzenia i proroctwa odnoszące się głównie do Ojczyzny i do dalszych losów Kościoła w Polsce. Pamiętając o jej dokonaniach, ludzie wznieśli kaplicę, którą można zobaczyć w kościele, po lewej stronie prezbiterium.

Zaproponował: jorgt65

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Żytno
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na