Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Olbięcin

Zespół dworsko-parkowy

Historia tego małego zespołu dworsko - parkowego zaczyna się w 1787 roku kiedy to w istniejącym tu folwarku został wybudowany murowany budynek zwany Arką, a następnie nieistniejący już mały dworek ( najprawdopodobniej drewniany ). Dworek ten i Arkę wybudowali członkowie rodziny Wybranowskich którzy byli właścicielami okolicznych ziem i tego folwarku. Arka powstała specjalnie w celu ugoszczenia mającego tu przybyć Stanisława Poniatowskiego wraz z podkomorzym Lubelskim i kasztelanem Sandomierskim.

Na początki XIX wieku majątek Olbęciński przejęła rodzina Kaczkowskich, a po nich przeszedł on w ręce rodziny Gintowtów. Po rodzinie Gintowtów majątek wraz z folwarkiem przeszedł w ręce Romanowa Okulicza Kozaryna. Ostatecznie w roku 1872 majątek nabył Tadeusz Kowalski i to właśnie on doprowadził folwark do rozbudowy.

Miejsce starego dworku zajął wtedy murowany mały pałacyk który otoczony został parkiem. Poza tym stare folwarczne budynki zastąpione zostały nowymi i dobudowany został młyn, cegielnia i gorzelnia. W roku 1908 majątek znów zmienił właściciela, a stał się nim Adam Klementowicz. Wkrótce po tym zmarł, a włości przejęła jego córka. Ostatnimi właścicielami tego folwarku byli Jadwiga i Jerzy Rudliccy, którzy nabyli folwark w roku 1935 roku i byli jego właścicielami aż do II wojny Światowej .

W 1921 roku w pałacyku gościł Józef Piłsudski. Po wojnie pałacyk został znacznie przebudowany i zamieniony na oficynę. Następnie zamieniona została ona na szkołę specjalną. Dziś mieści się tu Szkolny Ośrodek Wychowawczy. Obecnie trudno poznać iż kiedyś był to pałacyk. W budynkach gospodarczych po wojnie mieścił się PGR. Dziś niektóre budynki gospodarcze są dalej wykorzystywane .

W parku możemy zobaczyć kilka drzew które są pomnikami przyrody, a także kilka unikalnych drzew takich jak korkowiec amurski, grójeczniki japońskie, lipa krymska, jesion pensylwański, modrzew japoński, głóg szkarłatny .

Zaproponował: marqobiker

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Olbięcin
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na