Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Chorzenice

Pałac pułkownika

Chorzenice to mała wioska leżąca na północ od Częstochowy, przy dawnej drodze do Radomska. Na początku XX wieku był to majątek Jana Reszke. Gdy zmarł jego jedyny syn, jedną ze spadkobierczyń została Janina, córka Edwarda Reszke. W 1922 roku Janina Reszke wyszła za mąż za pułkownika Adama Nieniewskiego.

Pułkownik Nieniewski był postacią nietuzinkową. Urodził się 19 maja 1886 r. w Zawadach, w Sieradzkiem jako syn ziemianina, powstańca 1863 r. Jego matka była wnuczką Józefa Wybickiego. Od młodości był kształcony w szkołach wojskowych ówczesnego Cesarstwa Austro-Węgierskiego, między innymi w Oficerskiej Szkole Kawalerii w Wiener-Neustadt. W niepodległej Polsce dosłużył się stopnia pułkownika i wielu wysokich funkcji w Wojsku Polskim. Był szefem sztabu u gen. Józefa Hallera, brał udział w wojnie z bolszewikami a szczególnie zasłużył się w bitwie nad Niemnem, we wrześniu 1920 r.

Uroczysty ślub, który zaszczycił swoją obecnością gen. Józef Haller, odbył się w Garnku, po czym młoda para osiada w Chorzenicach. Tam też powstaje na wskroś nowoczesny pałac (kanalizacja, elektryczność i centralne ogrzewanie), z oryginalnymi tarasami na wysokości piętra. Lata pracy przyniosły zdumiewające efekty. W Chorzenicach urodzi się też długo oczekiwana córka Halina.

Na początku okupacji hitlerowskiej państwo Nieniewscy zostali wyrzuceni z dworu a Niemcy urządzili tam posterunek żandarmerii, który zasłynął jako miejsce kaźni wielu Polaków. Pułkownik Nieniewski wojnę spędzili w Kłomnicach i nigdy już nie powrócili do Chorzenic. Został bowiem zmobilizowany do Wojska Polskiego i skierowany do Okręgu Wojskowego w Poznaniu. Przeniesiony jednak w 1946 r. w stan spoczynku pracował jako urzędnik państwowy w Olsztynie i tam zmarł w 1947 r. Pochowano go w rodzinnym grobowcu we Wróblewie k. Sieradza. Natomiast Janina ostatnie lata życia spędziła u córki w Oświęcimiu, gdzie zmarła w 1969 r. W 2007 r. jej prochy zostały przeniesione do grobowca Karpińskich i Michalskich w Borownie.

Pałac za rządów ludowej władzy został przebudowany i zaadaptowany na dom dziecka. Dziś otacza go dość dobrze zachowany park, w którym urządzono placyki zabaw dla dzieci.

Zaproponował: jorgt65

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Chorzenice
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na