Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria Bazylika Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie

Paprotnia

Bazylika Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie

Bazylika Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie została wybudowana w latach 1948-54 w stylu modernistycznym według projektu krakowskiego architekta Zygmunta Gawlika. Początki wznoszenia świątyni sięgają w grudnia 1938 r., kiedy to przygotowane i zatwierdzone zostały plany budowy kościoła. W maju poświęcono krzyż i wykopano fundamenty. Budowę kościoła przerwał wybuch II wojny światowej. Kontynuację stawiania świątyni rozpoczęto pod koniec kwietnia 1948 r. Pierwsza Msza święta - jeszcze w stanie surowym - została odprawiona w 1949 r. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

W dniu 7 grudnia 1952 r. uroczystościom z okazji 25-lecia założenia Niepokalanowa przewodniczył ks. abp Stefan Wyszyński, Prymas Polski. Kościół został konsekrowany w dniu 3 października 1954 r. przez bp. Wacława Majewskiego i bp. Karola Niemirę pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie. Ze względu na uwięzienie przez władze komunistyczne w uroczystości nie wziął udziału ks. abp Stefan Wyszyński.

Świątynia skierowana jest ze wschodu na zachód. Wysokość wieży wynosi 47 m. Na niej zawieszone są cztery dzwony (Rycerz Niepokalanej, Maksymilian, Franciszek i Antoni) i zegar o pięciu tarczach, który został skonstruowany przez miejscowych braci zegarmistrzów według projektu br. Wawrzyńca Podwapińskiego. W drzwiach wejściowych kościoła znajdują się symbole miejsc najbardziej znanych objawień Maryjnych na świecie, a nad wszystkimi wejściami umieszczone są płaskorzeźby świętych franciszkańskich oraz świętych odznaczających się szczególnym nabożeństwem do Matki Bożej.

W ołtarzu głównym znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanej autorstwa br. Maurycego Kowalewskiego i br. Abla Dziełyńskiego. Po prawej stronie mieści się ołtarz św. Franciszka z Asyżu, a w nawie bocznej św. Józefa. Natomiast po lewej ulokowany jest ołtarz św. Maksymiliana oraz św. Antoniego z Padwy. Autorem rzeźb świętych w świątyni jest br. Maurycy Kowalewski i br. Abel Dziełyński. Projektantem kolorowych mozaik wewnątrz świątyni, które przedstawiają życie i męczeńską śmierć św. o. Maksymiliana Kolbego, był artysta plastyk Bogdan Drwal, natomiast witraże w oknach naw bocznych, przedstawiające Matkę Bożą w tajemnicy Chrystusa oraz tajemnicy Kościoła, zostały zaprojektowane przez Łukasza Karwowskiego.

W dniu 30 kwietnia 1980 r. papież Jan Paweł II nadał kościołowi w Niepokalanowie tytuł bazyliki mniejszej. W dniu 18 czerwca 1983 r., podczas drugiej wizyty w Polsce, Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Niepokalanów i odprawił Mszę. W dniu 25 marca 2004 r. bazylika otrzymała tytuł ogólnopolskiego sanktuarium.

Zaproponował: baspan2050

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Paprotnia
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na