W Brzeźnie niedaleko Konina znajduje się ciekawy zespół pałacowo-parkowy. Wieś Brzeźno była znana już w XII wieku z dużych kamieniołomów piaskowca. Pierwsze pisemne informacje o właścicielach pałacu pochodzą z 1843 roku, gdy ówcześni właściciele Leon i Rafał Brzechwowie sprzedali posiadłość Piotrowi i Mariannie Trzebuchowskim. Następnie pałac przeszedł we władanie Stanisława Mrówińskiego, a w 1852 roku stał się własnością hrabiego Mikołaja Gurowskiego.
W 1856 roku prawo własności nabył Antoni Morzycki, pochodzącemu z rodziny szlacheckiej herbu Mora, będącemu równocześnie posiadaczem majątku w Ruszkowie koło Kościelca. W 1875 roku Morzycki podzielił majątek pomiędzy trzy córki. Brzeźno wraz z pałacem dostała córka Kazimiera wraz z mężem Władysławem Sokołowskim, niestety wskutek złego gospodarowania majątek został sprzedany w 1907 roku Marcelemu Bolesławowi Lisowskiemu, najbogatszemu ziemianinowi z Kujaw.
W 1932 roku M.B. Lisowski przekazał majątek swojemu synowi Józefowi Lisowskiemu. W czasie II wojny światowej pałac przejęli Niemcy, po jej zakończeniu wskutek reformy rolnej majątek rozparcelowano między okolicznych chłopów, a sam pałac został częściowo został zamieniony na szkołę, a częściowo był zamieszkany. W latach 60-tych nieremontowany pałac uległ znacznemu zniszczeniu, w latach 70-tych szkołę zamknięto i wyremontowano dopiero w latach 80-tych.
W 1999 roku szkoła otrzymała imię Marii Konopnickiej. Sam pałac został zbudowany prawdopodobnie w II połowie XIX wieku przez Władysława Sokołowskiego w miejscu poprzedniego trzypokojowego mieszkania. Wokół pałacu rozciąga się ciekawy park również z XIX wieku z kilkoma gatunkami egzotycznych drzew np platan, czerwony buk, znajduje się tutaj także grota oraz kilka głazów narzutowych.