Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Barlinek

Młyn-Papiernia

Znajdujący się dziś na rogatkach Barlinka (ul. św. Bonifacego 37/38) obiekt, na początku XVIII w. był manufakturą produkującą papier. Jej budowę rozpoczął w 1733 r. przybyły z Berlina Eliasz Meisner. Przez 94 lata papiernia należała do członków jego rodziny, a wyroby tamtejsze słynęły nie tylko w Brandenburgii, ale nawet w Szwecji. (akapit) Kolejny właściciel wprowadził najpierw maszynę parową, a w końcu całkowicie zmechanizował produkcję. Mimo to, w 1867 r. papiernię zamknięto. 

Nowe życie otrzymała po dwóch latach, kiedy została przebudowana na młyn zbożowy. Młyn działał aż do zakończenia wojny. Przed rozszabrowaniem i zniszczeniem uratował go polski robotnik, który przebywał w nim na pracach przymusowych. On też został pierwszym młynarzem. W 1972 r. obiekt definitywnie zamknięto i przeznaczono do rozbiórki. Zamiaru na szczęście nie zrealizowano. Młyn nad Płonią miał jednak więcej szczęścia niż inne porzucone zakłady produkcyjne i ponownie zawdzięczał to młynarzowi, który – mieszkając obok – pilnował go przed dewastacją. 

Na początku lat osiemdziesiątych los się uśmiechnął. Pełne uroku miejscem zainteresowała się grupka zapaleńców – pracowników naukowych i studentów Instytutu Architektury Politechniki Szczecińskiej. Po dłuższych perturbacjach, związanych z próbą przejęcia na własność i renowacji zabytkowego obiektu, powstało w 1994 r. Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn Papiernia”. Dwa lata później zdobyło już nagrodę główną w konkursie Fundacji Kultury „Małe Ojczyzny – tradycja dla przyszłości”. Program nosił nazwę „Młyn-Papiernia. Stacja Odnowy Małych Ojczyzn”. 

W stare budynki tchnięto nowe życie. Stały się znanym nawet poza granicami kraju ośrodkiem kulturalnym. Od lat funkcjonuje tu Letnia Szkoła Architektury i Ekologii Krajobrazu. Wnętrze jest niezwykle klimatyczne. Na kilku piętrach - oprócz autentycznego wyposażenia młyna - można oglądać mnóstwo zabytkowych przedmiotów i detali, ocalonych przed zniszczeniem przez wolontariuszy a pochodzących z okolicznych, nieistniejących już majątków. (akapit) "Młyn-Papiernię" można zwiedzać w soboty i niedziele w godz. 11°°-17°°. Trzeba tylko wcześniej umówić się telefonicznie (091 483 59 47)

Zaproponował: bakhita

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Barlinek
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na