Pierwsza wzmianka o wsi Goliszew pochodzi z 1333 r. W XV w. był tu już kościół, zapewne drewniany. W XVIII w. dobra goliszewskie przejął Andrzej Radoliński, który w 1750 r. ufundował nowy kościół drewniany. Przetrwał on do XIX w. i w latach 1839-1840 z fundacji Piotra Radolińskiego i jego żony Tekli z Lanckorońskich Radolińskiej powstała okazała nowa świątynia.
Zaprojektowany przez architekta Franciszka Reinsteina kościół jest budowlą klasycystyczną, murowaną, otynkowaną, jednonawową, z transeptem i niższym prezbiterium z absydą, w której mieści się ołtarz główny. W fasadzie wejściowej znajdują się cztery pilastry, między którymi jest portal. Całość jest zwieńczona trójkątnym frontonem i schodkową attyką.
Z wyposażenia wnętrza kościoła ciekawy jest ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Niepokalanej ( z poł. XIX w.) oraz dwa ołtarze boczne z obrazami przedstawiającymi św. Helenę oraz św. Franciszka Ksawerego, a także ambona z 1840 r., chrzcielnica i konfesjonały. Przed kościołem znajduje się murowana dzwonnica z II połowy XIX w., którą również projektował Franciszek Reinstein.
Dzwonnica dwukondygnacyjna z trzema arkadami jest usytuowana na osi kościoła i razem z nim stanowi właściwą architektonicznie całość.