Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytki techniki Jak hrabia Maurycy produkował szkło w Jaworzu…

Jaworze

Jak hrabia Maurycy produkował szkło w Jaworzu…

Hrabia Maurycy Saint Genois d`Anneacourt, chcąc być na czasie, postanowił w 1825 r. uruchomić w Jaworzu hutę szkła, tym bardziej że o surowiec ten nie było tutaj trudno. Lokalne kamieniołomy dostarczały potrzebny kamień – piaskowiec godulski i występujący tlenek żelaza potrzebny do barwienia szkła na zielono. Miejscowe wapienniki mogły dostarczać niezbędne wapno palone, a okoliczne lasy drzewa do produkcji węgla drzewnego. Mając to wszystko, przystąpiono do budowy urządzenia kruszącego, tzw. „stępa”, pieca komorowego do wypalania szkła - i gdy to było gotowe, rozpoczęto produkcję.

Wstępnie rozkruszony kamień umieszczano w „strępach”, zmielony nasączano wodą i traktowano wapnem palonym z wapienników, po czym wypalano w piecach opalanych węglem drzewnym. Wytopioną masę szklaną przenoszono w tyglach z kamionki i ustawiano w piecu komorowym. Po stopieniu pobierano ją tzw. „cybuchem” i szklarz kształtował produkowane naczynie, dmuchając i obracając je.

W 2010 r. w Jaworzu, w miejscu dawnej huty szkła, stworzono stałą ekspozycję w postaci: makiety pieca komorowego; tablic poglądowych wyjaśniających zasady ówczesnej produkcji szkła; zbioru znalezionych tzw. „stłuczek” szklanych pochodzących z okresu istnienia huty.

Zaproponował: Jurek K

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

Jurek K wtorek, 09 października 2012, 17:08
W miejsce najłatwiej trafić jadąc drogą S1 w kierunku Bielsko Cieszyn. Na wysokości Jasienicy skręcić na Jaworze, przejechać na wprost światła i kierować się na Jaworze Grabka.
simasted sobota, 02 listopada 2013, 15:25
Obiekt znajduje się w Jaworzu Nałężu, niedaleko kaplicy.

Miejsca w okolicy

Jaworze
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na