Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Łubowice

Stary cmentarz

Za czasów łużyckich Łubowice były grodziskiem należącym do największych obiektów obronnych na terenach polskich. Usytuowany na wysokiej skarpie gród stanowił dla mieszkańców miejsce bezpieczne, a dla wroga trudne do zdobycia. W średniowieczu powstała tu należąca do rodziny rycerskiej Lubowiców wioska Lubowice. Kolejno przechodziła w ręce Wranińskich z Wronina, później Lichnowskich, Antoniego Ferdynanda Harasowskiego na Hulczynie i Gusnara na Komornie, aż w końcu w 1765r. kupił ją pruski kapitan von Kloch; późniejszy teść ojca poety Józefa von Eichendorffa.

Tradycyjnie wieś miała ileś tam „kominów”, drewniany, stojący na środku cmentarza kościółek (tutaj był ochrzczony Józef von Eichendorff) i oczywiście okalający go cmentarz. Kościółek rozebrano w 1907r. po wybudowaniu istniejącego obecnie pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, pozostawiając stary cmentarz katolicki. Na cmentarzu pochowano dziadków, rodziców, wujka i zmarłe wcześnie rodzeństwo Eichendorffa.

Nie szczędziła go II wojna światowa i mocno zniszczony jej działaniami, w Polsce powojennej ulegał dalszej dewastacji. W 1988r. dzięki inicjatywie księdza lokalnej parafii przystąpiono do ratowania zabytku. Prace, przy wsparciu rodzin mieszkających w Niemczech, trwały prawie rok. Odbudowany zabytkowy cmentarz stał się obecnie czymś na kształt nekropolii - muzeum, będącej symbolem internacjonalnego miejsca pochówku.

Przy wejściu ulokowano pomnik upamiętniający niemieckich żołnierzy, którzy zginęli w walkach na terenie parafii w czasie II wojny światowej i spoczywają w mogiłach obok mieszkańców Łubowic. Zebrano tu kilkanaście ocalałych nagrobków, płyt nagrobnych, rzeźb, obelisk z podobizną Józefa von Eichendorffa, dzwony z kościoła parafialnego w Łubowicach z lat 70 tych XX w. i nawet zabytkowe kamienie młyńskie z Gamowa z 1885r. Wszystkie opowiadają zwiedzającym historię wsi i okolicy, przy tym posiadają znaczną wartość historyczną jako zabytki.

 

 

Zaproponował: Jurek K

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Łubowice
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na