Ćmielów to niewielka miejscowość położona na skraju Przedgórza Iłżeckiego i Wyżyny Sandomierskiej. Ćmielów zwany też jest "porcelanowym miasteczkiem", a to za sprawą dwóch zakładów leżących na jego przedmieściach - od strony Ożarowa i Ostrowca Świętokrzyskiego, w których powstaje słynna ćmielowska porcelana. Historia ćmielowskiej porcelany sięga końca XVIII wieku, kiedy to przedsiębiorczy majster garncarski o nazwisku Wojtos wraz z kolegami zaczęli wyrabiać naczynia nie tylko gliniane, ale i te ze szlachetnego fajansu. I tak to się zaczęło....Ówczesny dziedzic okolicznych dóbr, hrabia Jacek Małachowski, podjąwszy inicjatywę garncarzy założył tutaj na początku XIX wieku fabrykę fajansu i porcelany.
Fabryka Porcelany "AS Ćmielów" w 2005 roku otworzyła pierwsze w Polsce Żywe Muzeum Porcelany. Spytacie, dlaczego "żywe" muzeum? No i słusznie...Produkowana tu porcelana to ewenement artystyczny na skalę światową. Poznajemy tu tajniki jej wytwarzania od A do Z, począwszy od tego, z jakich składników jest wytwarzana, po etapy metamorfozy surowego odlewu, a zakończywszy na szkliwieniu i ręcznym malowaniu. Prawdziwą atrakcją jest wejście do wnętrza oryginalnego 22 metrowego garncarskiego pieca (nieczynnego dzisiaj), w którym niegdyś wypalano porcelanę, a w którym dziś zapoznaje się zwiedzających z techniką wypalania. Następnie odbywa się projekcja filmu prezentującego proces produkcji porcelany. Dostaniemy tu odpowiedź na nurtujące nas pytania: Jak odróżnić porcelanę od fajansu? Dlaczego jest taka droga? itp... Na sto sztuk np. filiżanek z pierwszego etapu produkcji, uzyskuje się średnio 8 sztuk produktów końcowych i już wiadomo, skąd te jej kosmiczne ceny...
Miejsce jest wyjątkowe i niepowtarzalne i jedno z takich, do których z chęcią się powraca... Muzeum jest częścią większej atrakcji turystycznej, jaką jest Centrum Porcelany Artystycznej działającej na terenie fabryki "AS" w skład, której oprócz Żywego Muzeum Porcelany wchodzą też warsztaty ceramiczne, kawiarnia „Leżąca Kotka”, sklep firmowy i sala konferencyjna. Żywe Muzeum Porcelany jest czynne cały rok: - od kwietnia do końca września: od poniedziałku do niedzieli: 9.00 - 18.00 (ostatnie wejście o 17.00) - od października do końca marca: od poniedziałku do niedzieli: 9.00 - 16.00 (ostatnie wejście o 15.00).