Markajmy to niewielka wieś założona na początku XIV w. Najstarsze wzmianki o niej pochodzą z 12 sierpnia 1308 r. i mówią o lokacji na prawie chełmińskim. Do końca tego samego wieku Markajmy należały do biskupów warmińskich, następnie po 1392 r. przeszły na własność miasta Lidzbarka. Mimo że administracyjnie jest to samodzielna miejscowość, to znajduje się właściwie tuż za opłotkami miasta, więc jest to tylko kwestia czasu kiedy zostanie wchłonięta i stanie się kolejną dzielnicą. Póki tak się nie stanie warto zatrzymać się tutaj na chwilę aby popatrzeć na ciekawe rolnicze krajobrazy lub zabudowę wiejską z początku XX w.
W XIX w. Markajmy zamieszkiwało wielu katolików, którzy jednak aby uczestniczyć w nabożeństwie musieli udawać się do pobliskiego Lidzbarka, więc w 1854 r. wybudowano niewielką neobarokową kaplicę. Jest to skromna budowla na planie kwadratu, na wejściem małe sterczyny i nisza z krucyfiksem. Kaplica przykryta jest prostym dwuspadowym dachem a nad przednią fasadą umieszczono małą dzwonnicę.
Jej ogólny wygląd, zwłaszcza biała elewacja, nawiązuje trochę do stylu kaplic ewangelickich. Obecnie kaplica nie jest już używana, mieszkańcy należą do parafii miejskiej. Pomimo tego w 2010 r. przeszła gruntowny remont. Ten ciekawie prezentujący się obiekt sakralny usytuowany po środku wsi, tuż przy trasie prowadzącej do Bartoszyc. Opuszczając Markajmy warto również zwrócić uwagę na stare lipy rosnące wzdłuż drogi, tworzące urokliwą zieloną aleję.