Cystersi byli potężnym i bogatym zakonem dysponującym rozległymi majątkami ziemskimi rozsianymi po całej Europie. Również na terenie Polski posiadali wiele klasztorów, z których jeden znajdował się w podwolsztyńskiej wsi Obra. Do dziś można podziwiać tutaj należące do zakonu wspaniałe budynki z XVIII w. Najważniejszą osobą w klasztorze był (i jest do dziś) opat będący przełożonym zgromadzonych w nim zakonników. W czasach cystersów jego władza była niekwestionowana. Dla opatów budowano pałace i dwory. Nie inaczej było w Obrze.
W parku otaczającym kościół i klasztor około 1724 r. powstał barokowy dwór opata. Jest to parterowa budowla o charakterystycznym dla epoki łamanym dachu polskim. Sześcioosiowa fasada posiada usytuowane pośrodku wejście ujęte w ozdobny portal. Nad nim znajduje się dwuosiowa wystawka mająca po bokach po dwa okna w facjatach wychodzących z dachu.
Budynek opatówki przeszedł remont w 1995 r. i pełni dziś funkcję hotelu dla przybywających do Obry ojców oblatów, którzy przejęli kompleks klasztorny w 1926. Dwór poprzedza ładnie utrzymany ogród.