Krojanty, XIV wieczna krzyżacka własność rycerska Craynte, leżąca w pobliżu Jeziora Charzykowskiego, w najpiękniejszym zakątku prastarych borów - Narodowym Parku Bory Tucholskie, przyciąga swoim urokiem i wspaniałymi warunkami wypoczynku.
Sięgnijmy do przełomu XVIII i XIX wieku , kiedy Pomorze, opanowała kaszubska rodzina szlachecka Lipińskich. Do niej należał obszar dworski (dominium) Krojanty. W czasach Księstwa Warszawskiego okolicami zarządzał późniejszy generał Onufry Szur Lipiński zajmujący się organizowaniem pospolitego ruszenia przeciwko Prusakom na Pomorzu. Mimo wielkiego zaangażowania misja mobilizacyjna „spaliła na panewce”, ponieważ Napoleon nie zdecydował się na wcielenie Prus Królewskich do księstwa. Onufry Szur Lipiński pozostał jednak w pięknych Borach Tucholskich i w miejsce poprzedniego dworku w 1884r. wybudował okazały murowany dwór stanowiący jego siedzibę.
Tradycyjnie w swojej historii dwór zmieniał kilkakrotnie właściciela. W 1892r. był nim słynący ze swojego dobrego serca i tego, że „za kołnierz nie wylewał”, a i zdarzało się, że „zmęczony zasypiał w rynsztoku”, posiadacz dominium krojanckiego Richard von Eckardstein. Od 1919r. administratorem majątku był Alojzy Jan Leliwa Pruszak, późniejszy dzierżawca (1923r.), a w latach 30 tych właściciel budynku wraz z zabudowaniami dworskimi i przyległą ziemią. Po wkroczeniu do Krojant wojsk niemieckich w ramach akcji „politycznego oczyszczania” Pruszak zostaje aresztowany i zamordowany w „rzezi” w chojnickiej „Dolinie Śmierci”. Majątek przejmują Niemcy urządzając w nim swoich prominentów.
Po zakończeniu II wojny światowej opuszczony dwór z całym zapleczem zgodnie z ustawą z 3 stycznia 1946 roku o nacjonalizacji przechodzi na Skarb Państwa i przekazany zostaje pod zarząd Lasów Państwowych. Kilkudziesięcioletnia eksploatacja przez instytucje państwowe, brak systematycznych remontów, odcisnęły na nim swoje piętno i zrujnowany w 1984r. kupują dr. Tomasz Winiecki i jego żona Grażyna.
Blisko sześć lat prac remontowych i adaptacyjno-przystosowawczych do przyszłej placówki medycznej zmienił całkowicie oblicze i charakter zabytku. W 1990r. wróciła jego świetność Zespołu dworskiego w Krojantach w ramach Prywatnej Kliniki Rehabilitacyjnej w oparciu o najnowsze światowe trendy leczącej schorzenia kręgosłupa, głowy i narządów ruchu.