Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Radom

Ulica Henryka Sienkiewicza

 

Wytyczona około 1860 r. na polach należących  do przemysłowca Rufina Beckermana, ale wykonana dopiero po wybudowaniu, przechodzącej przez Radom, linii kolejowej Dęblin – Dąbrowa Górnicza (1885 r.). Jej wcześniejsze nazwy to ul. Michałowska i Mariacka a w czasie II wojny światowej Mozartstrasse. Obecną nazwę otrzymała w 1924 r. Jest jedną z najładniejszych ulic w mieście. Znajdują się przy niej ciekawe kamienice, katedra radomska oraz park im. T. Kościuszki.

KAMIENICA GLOGIERÓW, ul. H. Sienkiewicza 12 >>> Wybudowana w 1914 r., projektowana przez Józefa Piusa Dziekońskiego dla rodziny Macieja Glogiera prawnika, muzyka, i polityka (był senatorem RP, wiceprezydentem Radomia; papież Pius XI nadał mu order św. Grzegorza Wielkiego). Kamienica posiada dwutraktowy korpus frontowy i dwie jednakowe oficyny. Na każdym piętrze znajdowały się dwa mieszkania. W fasadzie widoczne są inspiracje romanizmem (brama), gotykiem (wykusze), renesansem (ryzalit z attyką). Od 1945 roku mieściła się tu Wolna Szkoła Rysunku, Malarstwa Rzeźby założona przez Wacława Dobrowolskiego, następnie Ognisko Plastyczne i Państwowa Szkoła Plastyczna I Stopnia.

KATEDRA pw. Opieki Najświętszej Marii Panny ul. H. Sienkiewicza >>> Kościół wybudowany w latach 1896-1911 wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Od 25 marca 1992 r. katedra radomska. Jest to trójnawowa bazylika z transeptem, dominującą rozetą i trzema portalami. Projekt nawiązuje do gotyku francuskiego. Wysokie, 72-metrowe wieże kształtem nawiązują do wyższej wieży kościoła Mariackiego w Krakowie. Zbudowany został z radomskiej cegły, a do oblicowania murów z zewnątrz użyto sprowadzonych z zagranicy płytek ceramicznych oraz szydłowieckiego piaskowca.

We wnętrzu dominuje ołtarz o kształcie tryptyku. W środkowej części, w niszy, umieszczono figurę patronki katedry, Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku. Rzeźbę wykonano z białego marmuru kararyjskiego w Rzymie. Po bokach usytuowano figury klęczących aniołów a w częściach bocznych, pod baldachimami, umieszczone są rzeźby przedstawiające św. Wojciecha i św. Stanisława biskupa. W transepcie, po lewej stronie, znajduje się ołtarz Krzyża Świętego z 1911 r. z monumentalną sceną ukrzyżowania.

We wnękach bocznych umieszczone są rzeźby przedstawiające patrona Radomia św. Kazimierza Jagiellończyka i patrona młodzieży św. Stanisława Kostkę. Po prawej stronie transeptu: ołtarz Świętego Kazimierza. Jego centralną część wypełnia obraz Józefa Mazurkiewicza przedstawiający hołd Sercu Jezusowemu składany przez reprezentantów czterech stanów. Po bokach umieszczono figury: św. Dominika i św. Jacka. Poniżej ustawiony jest barokowy obraz z wizerunkiem św. Kazimierza, a obok stoi współczesny relikwiarz św. Kazimierza. Ciekawym elementem wystroju świątyni jest neogotycka ambona oparta na drewnianej kolumnie i nakryta baldachimem z ażurową wieżyczką. Drewniana balustrada posiada cztery wnęki, w których umieszczono figury Ewangelistów. W lewym przedsionku katedry umieszczono sarkofag biskupa Jana Chrapka, ordynariusza Diecezji Radomskiej, tragicznie zmarłego 18 października 2001 roku.

Przed katedrą znajdują się dwa pomniki: Stefana Kardynała Wyszyńskiego trzymającego na piersiach obraz Matki Bożej Częstochowskiej, wzniesiony w maju 2002 r. upamiętnia powrót na szlak nawiedzenia po Polsce obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Kopia jasnogórskiej ikony wykradziona z niewoli przez radomskiego kapłana, ks. Józefa Wójcika, została z wielką czcią wniesiona przed fronton dzisiejszej katedry przez ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, ks. Kardynała Karola Wojtyłę oraz innych księży biskupów 18 czerwca 1972 r. oraz Jana Pawła II, pomnik odsłonięty 4 czerwca 2008 r. w 17 rocznicę pobytu papieża w Radomiu.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Radom
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na