Podczas spaceru ulicą Mokotowską, po jej stronie o nieparzystej numeracji natkniemy się na imponujący zespół budynków. Kompleks ten, noszący podwójny numer 51/53, to kamienica Spółdzielni Mieszkaniowej „Dom”.
Zaprojektowany przez doskonałego architekta Mariana Lalewicza dom zbudowano w latach 1923-1925. W 1927 r. spółdzielnia sprzedała kamienicę Instytutowi Naukowej Organizacji, dziś noszącemu nazwę Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa.
W jednym z mieszkań zamieszkał wówczas profesor Karol Adamiecki, jeden z twórców nowoczesnych teorii organizacji i zarządzania. Profesorowi poświęcono pamiątkową tablicę na ścianie skrzydła budynku.
Po wojnie dom stał się własnością Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Dom”.
Kamienica składa się z trzech części - centralnej, cofniętej od ulicy, oraz dwóch bocznych skrzydeł. Marian Lalewicz nadał mu swoje ulubione cechy klasycystyczne. Monumentalne, sześciopiętrowe fasady otrzymały ciekawe formy o harmonijnie rozłożonych elementach. Lewe skrzydło jest krótsze i posiada w elewacji 25 balkonów rozłożonych w pięciu osiach do wysokości piątego piętra. Prawe, dłuższe skrzydło otrzymało taki sam wygląd jak część główna. Elewacje ozdobiły potężne pilastry z kapitelami łączącymi style koryncki i dorycki. Otwarty dziedziniec odgradza od ulicy kuty płot z bramą.