W czasie II wojny światowej na Środuli Niemcy zorganizowali getto. W 1940 roku w okolicach ulicy Staszica utworzono obóz dla jeńców wojennych, a w roku 1942, w listopadzie, utworzono na terenie Środuli getto żydowskie. Funkcjonowało ono do lipca-sierpnia 1943 roku i graniczyło od północy z gettem będzińskim stanowiąc kompleks getta sosnowiecko-będzińskiego. Likwidacja getta związana była z masowym wywozem Żydów do obozów koncentracyjnych, przede wszystkim do Auschwitz.
Podczas akcji likwidacyjnej dzielnic żydowskich doszło do walk, które rozpoczęły się w dniu 1 sierpnia 1943 roku. Akcją kierowali członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej z Sosnowca i Będzina. Organizatorami obu zrywów byli Józef i Bolesław Kożuchowie (związani z organizacją Hanoar Hacijoni), Frumka Płotnicka (łączniczka ŻOB na terenie kraju) oraz Cwi Brandes działacz Haszomer Hacair i członek kierownictwa ŻOB-u w Będzinie. Komendantura Gestapo dla getta znajdowała się w czasie okupacji w budynku obecnej Szkoły Podstawowej nr 16 przy ulicy Okrzei.
W Sosnowcu znajduje się płyta upamiętniająca ten zryw oraz jego organizatorów. Nie wiadomo jednak czemu zlokalizowano ją na terenie nowo założonego parku Środula, a nie w miejscu gdzie istniało w czasie wojny getto.
Zaproponował: tellmemore
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła Śląskie