Cmentarz ten założono w drugiej połowie XIX wieku. Tuż po przekroczeniu głównej bramy wejściowej karniewskiej nekropolii widać stojący w jej centralnym punkcie pomnik trzech braci Pissarzowskich i ich ojca Adama Pissarzowskiego – powstańca styczniowego poległego 4 maja 1863 roku. W jego pobliżu, po prawej stronie znajdują się dwa (oba z 1885 r.) zabytkowe pomniki obywateli ziemskich: Tadeusza Chełchowskiego – właściciela licznych ziem i wsi o nazwie Chełchy (Klimki, Dzierskie, Chabdzyno, Kmiece, Jakusy) oraz Edwarda Kozickiego. Między nimi mieści się piękny, ozdobny, żeliwny "różany" krzyż ulokowany na kamiennym cokole z początku XX wieku (odrestaurowany) na mogile proboszczy karniewskich, ks. Ignacego Barikowskiego i Franciszka Rochmińskiego.
Na cmentarzu znajduje się też pomnik-grób Aleksandra Piasecznego – komendanta powiatu makowskiego NSZ poległego w dniu 23 lutego 1944 roku w Szwelicach w walce Niemcami. Jest to prosty żelazny krzyż, na którym zawieszono podziurawiony, zardzewiały hełm.
Ogrodzenie wymurowano z kamieni polnych (przez geologów zwanych głazami narzutowymi) różnej wielkości. Od strony południowej zachowała się pierwotna, pobudowana z czerwonej cegły bramka wejściowa. Cmentarz usytuowany jest przy trasie krajowej nr 60.