W latach 1618-48 na terenie historycznego Górnego Śląska i Dolnego trwała wojna trzydziestoletnia. W roku 1627 na polach bujakowskich - między wsią Bujaków ( dziś dzielnicy Mikołowa ), a wsią Chudów doszło do bitwy miedzy katolikami i protestantami, czyli wojskami katolickimi Habsburgów i wojskami protestanckimi szwedzko-duńskimi pod dowództwem generała Mansfelda. Jak mówią historycy na podstawie przekazów pisemnych i ustnych, poległo wówczas wielu żołnierzy. Żołnierzy katolickich pochowano po bitwie obok bujakowskiego kościoła, a protestanckich na skraju lasu, za wsią. Na mogile około 200. żołnierzy postawiono kapliczkę z Figurą Matki Boskiej.
Kapliczka zlokalizowana jest przy drodze wojewódzkiej nr 925 ( Ruda Śląska-Rybnik ), na dzisiejszej prywatnej posesji. Możliwe jest, że w 1627 r., teren na którym stoi po dziś dzień "szwedzka" kapliczka, znajdował się wspomniany skraj ówczesnego lasu. Kapliczka otoczona była szczególną opieką bez wątpienia ze względu na Figurę Matki Boskiej, która ma skrzyżowane ręce na klatce piersiowej. W roku 1983 ówczesny ksiądz proboszcz kościoła w Bujakowie - Jerzy Kempa postanowił zabrać Figurę Matki Boskiej za zgodą właścicieli posesji, na której dziś znajduje się "szwedzka" kapliczka - by przeprowadzić jej renowację. W czasie prac konserwacyjnych, które przeprowadził pan Henryk Bartosz, ustalono, iż Figura pochodzi z lat ok. 1420-1440. Postanowiono więc umieścić Figurę w kościelnym prezbiterium w kościele w Bujakowie.
Szybko rozwinął się kult do Matki Boskiej Bujakowskiej, który zakończył się koronacją w dniu 9 września 2000 r. i ogłoszeniem Jej Matką Boską Opiekunką Naturalnego Środowiska. Także w roku 2000, kosciół bujakowski został mianowany Sanktuarium Maryjnym. Figura Matki Boskiej Bujakowskiej jest, można powiedzieć, unikalną rzeźbą, gdyż nieczęsto spotyka się Figury ze skrzyżowanymi dłońmi na klatce piersiowej.
"Szwedzkich " kapliczek na terenie całego historycznego Górnego Śląska ( część dzisiejszego województwoa śląskiego i większość opolskiego ) z okresu wojny trzydziestoletniej niewątpliwie jest wiele, a w samej Polsce nie tylko z tego okresu. Zachowały się przecież kapliczki z okresu tzw. "potopu szwedzkiego", lecz to już jest inna "opowieść" z historii Kraju. Ze "szwedzkimi" kapliczkami niewątpliwie jest związana niejedna legenda, lecz ta posiada zazwyczaj prawdę w sobie gdzieś po środku. Niemniej jednak, bujakowska kapliczka jest udokumentowanym miejscem po bitwie na polach bujakowskich w roku 1627.