Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Warszawa

Skwer płk. dr Leona Strehla

Skwer znajduje się na tyłach Parku Ujazdowskiego od strony Trasy Łazienkowskiej. Postać płk. dr. Leona Strehla upamiętnia głaz wolno stojący z wykutym napisem: „Płk dr med. Leon Strehl 1891-1960, Powstaniec Wielkopolski i Śląski, komendant Szpitala Ujazdowskiego w latach 1940-1944, szef sanitarny Armii Krajowej, uczestnik Powstania 1944. Całym życiem służył ojczyźnie”.

Dr Leon Strehl był w czasie kampanii wrześniowej szefem sanitarnym w sztabie Armii „Warszawa”. Podlegała mu cała służba zdrowia terenu operacyjnego, łącznie z Modlinem. Jego pełna poświęcenia praca, podobnie jak innych lekarzy i personelu medycznego, zyskała najwyższe uznanie i szacunek gen. Juliusza Rómmla dowodzącego obroną stolicy. Po kapitulacji dr Strehl udał się do niewoli. Początkowo przebywał w obozie przejściowym w Skierniewicach, a od 12 października 1939 roku w Szpitalu Mokotowskim, skąd został zwolniony 31 marca 1940. Podczas okupacji od kwietnia 1940 do lipca 1944 roku był dyrektorem Szpitala Maltańskiego i Ujazdowskiego. Szybko włączył się do pracy w konspiracji, a od marca 1944 roku pełnił obowiązki szefa Służby Sanitarnej KG AK pod pseudonimem „Feliks”. W powstaniu warszawskim dr Strehl początkowo był przy Komendzie Głównej na Woli. 5 sierpnia przybył do Szpitala Maltańskiego, który mieścił się w budynku dawnej Resursy Kupieckiej przy Senatorskiej.

14 sierpnia stała się rzecz niezwykła. Na teren szpitala wtargnęła kompania SS z brygady Dirlewangera. Wszystkich rannych i personel wypędzono. W tym momencie do akcji wkroczył dr Strehl, tłumacząc dowódcy bezbłędną niemczyzną, że placówka jest filią Szpitala Ujazdowskiego i ma rozkaz przeprowadzić ewakuację. Niemiec wyraził zgodę. Dr Strehl z kolumną 200 rannych dotarł do placówek powstańczych przy Królewskiej. Za swój wyczyn od najbliższych współpracowników otrzymał przydomek „Mojżesz”, a od dowództwa Armii Krajowej Order Virtuti Militari. We wrześniu dr Strehl przeszedł wraz z Komendą Główną AK do Śródmieścia Południowego. Po kapitulacji powstania był w niewoli, został komendantem szpitala jenieckiego w Zeitheim.

Po wojnie przez krótki czas był dyrektorem szpitala PCK w Toruniu, a następnie szefem lecznictwa w Departamencie Służby Zdrowia MON. Przeniesiony w stan spoczynku w 1951 roku, został zastępcą kierownika działu organizacyjno-szkoleniowego ZG PCK. Zmarł 1 września 1960 roku w Warszawie.

Zaproponował: casenove

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na