Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: architektura i sztuka współczesna Galeria SFERA - zagospodarowanie postindustrialnych pozostałości bielskiego przemysłu włókienniczego

Bielsko-Biała

Galeria SFERA - zagospodarowanie postindustrialnych pozostałości bielskiego przemysłu włókienniczego

W drugiej połowie XIX w. na Dolnym Przedmieściu Bielska, nad brzegiem rzeki Białej powstawało lokalne miasteczko przemysłowe. Swoje miejsce w południowej części znalazła farbiarnia Eduarda Scholza, w środkowej - zakład apretury Samuela Brülla, później fabryka sukna Emila Schorra, a między rzeką Białą i ul. Wałową fabryka sukna spółki A. Popper Sõhne & Latzko. W 1863 r. zbudowano tu również pierwszy budynek przędzalni lnu Alberta Neumanna, a obok Gazownię Miejską wraz ze zbiornikami.

Fabryki, w większości po mniejszych lub większych fuzjach i zmianach właścicieli, funkcjonowały do końca II wojny światowej, by po jej zakończeniu zostać znacjonalizowane. W ich miejscu utworzono „sztandarowe” państwowe przedsiębiorstwa włókiennicze pod nazwami: Zakłady Przemysłu Wełnianego FINEX i Zakłady Przemysłu Lniarskiego LENKO. Pracowały w sposób niezakłócony do końca lat 90. XX w., kiedy kryzys na rynku wyrobów włókienniczych, a także oziębienie w stosunkach z największym wschodnim odbiorcą spowodowały ich powolną „śmierć” gospodarczą.

Opuszczone po ZPW FINEX i ZPL LENKO puste hale fabryczne straszyły swoją brzydotą okolicznych mieszkańców przez blisko dziesięć lat. W 2006 r. na szczeblu miejskim zadecydowano o wyburzeniu szpecących krajobraz pozostałych po włókienniczej świetności miasta budowli postindustrialnych. Zachowany jedyny z budynków powstałej w 1835 r. farbiarni Eduarda Scholza, zwanej farbiarnią Molendy, przebudowano i przekształcono w Dom Handlowy Wokulski. Idąc dalej tym tropem, w 2000 r. wyburzono przemysłowy kwartał, robiąc tym samym miejsce pod południową część nowoczesnego kompleksu handlowo-usługowego. W 2001 r. powstał pierwszy budynek Centrum Handlowo-Rozrywkowo-Biurowego Galeria SFERA o powierzchni 38 000 m2. Również ta budowla przyjęła się u mieszkańców do tego stopnia, że w 2008 r. idąc za ciosem, postanowiono - wyburzając przy ul. Cechowej 24 narożną, dwupiętrową, powstałą pod koniec XIX wieku kamienicę - wybudować w jej miejscu okazałą drugą część południowej Galerii SFERA.

Żeby nie zmieniać drobnomieszczańskiego charakteru dzielnicy, przy budowie centrum zachowano elewację zachodnią i północną, co przy wchodzeniu do nowoczesnego centrum handlowego stwarza wrażenie wejścia do zabytkowej, odnowionej, mieszczańskiej kamienicy. Zadbano o wygląd wschodniej, nadbrzeżnej elewacji nowego budynku, utrzymując go w stylu nawiązującym do dawnych obiektów przemysłowych. Pięknie usytuowane centrum handlowe nad rzeką Białą, z charakterystycznymi łukowatymi mostkami, przy pięknym oświetleniu przyciąga oko i stanowi obiekt atrakcyjny z punktu widzenia zastosowanych rozwiązań architektonicznych. Oprócz swojej funkcji handlowej stopniowo przeistacza się również w miejsce spotkań i interesujących imprez kulturalnych oraz akcji charytatywnych. Tradycyjna Bielska Zadymka Jazzowa zadomowiła się w SFERZE i w tym roku znani polscy oraz zagraniczni jazzmani spotkali się tutaj po raz czternasty.

Zaproponował: Jurek K

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Bielsko-Biała
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na