Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Sucha

Zespół pałacowo-parkowy

Pierwsze wzmianki historyczne dotyczące wsi w Suchej Szlacheckiej (jest to nazwa historyczna) sięgają końca XIV wieku. Właścicielem dóbr ziemskich do 1568 roku była rodzina Bylinów, a następnie do 1702 roku były własnością rodziny Szamowskich, kolejno majątek ziemski do około 1766 roku był w rękach rodziny Świdzińskich, a do 1944 roku rodziny Wodzińskich.

Pałac został wybudowany około 1875 w miejscu spalonego drewnianego dworu w czasie powstania styczniowego. Na terenie nieruchomości w latach 1932-34 został wzniesiony drugi pałac dla Zofii Glińczyny z domu Wodzińskiej i jej męża Zygmunta Glinki według projektu warszawskiego architekta Karola Wilhelma Henneberga.

Pałace są otoczone 15-hektarowym parkiem. Powstał on w drugiej połowie XIX wieku według projektu wybitnego ogrodnika Edmunda Jankowskiego. Jednym z założeń kompleksu jest oś, którą stanowi aleja kasztanowa (dziś liczącymi ponad 100 lat drzewami będącymi pomnikami przyrody) o długości 1,5 km, która ciągnie się od drogi S-7 Warszawa - Radom do głównej bramy wjazdowej do pałacu. W przeciwległej części parku znajduje się aleja grabowa, która powstała w latach 30. XX wieku i prowadzi do nowego pałacu. W parku znajduje się bogaty starodrzew, który jest złożony głównie z gatunków rodzimych. Są to różne odmiany dębów, lip, jesionów, wiązów, kasztanowców, topoli, olch, klonów, a także akacje, graby, wierzby, sosny i świerki. Najstarsze dęby, jesiony i lipy liczą około 250-300 lat. Walorem parku są dwa połączone ze sobą stawy z dużą wyspą oraz przepływające przez park i zasilające stawy strumienie. Obok pałacu mieści się spichlerz z XIX wieku.

Po drugiej wojnie światowej majątek suski został upaństwowiony. W drugiej połowie lat 70. XX wieku właścicielem nieruchomości został Komitet ds. Radia i Telewizji, który planował stworzyć w tym miejscu dom pracy twórczej, ale z planów nic nie wyszło. Następnie zespół pałacowo-parkowy przeszedł na własność gminy Białobrzegi. Od 2000 roku jest on w rękach prywatnej firmy, która przeprowadziła jego rewitalizację. Służy on jako ośrodek konferencyjno-rekreacyjny.

Zaproponował: baspan2050

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Sucha
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na