W roku 2007 minęło sto lat od czasu wybudowania budynku przy ulicy dzisiejszej Drwęckiej w Ostródzie, który w zasadzie od początków swojego istnienia był użytkowany jako placówka dydaktyczna. W trakcie funkcjonowania mieściło się w nim kilka szkół. W okresie przedwojennym znajdowało się w tym miejscu Kaiser Wilhelm Gimnasium. Później takie placówki jak Liceum Pedagogiczne, Studium Nauczycielskie, Szkoła Ćwiczeń i obecnie Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Bażyńskiego.
Nie bez powodu oczywiście Bażyński został patronem. Był pierwszym gubernatorem Prus Królewskich. Król Kazimierz Jagiellończyk powołał go na to zaszczytne stanowisko w dniu 9 marca 1454 roku. On to m.in. przewodził Związkowi Pruskiemu i stał na czele delegacji Związku Miast i Wsi z Prus, która udała się do Krakowa, by prosić króla o przyjęcie pod opiekę stany pruskie. Wcześniej, jako młody rycerz zakonu, otrzymał od Krzyżaków bardzo dobre wykształcenie. O jego wrogim stosunku do Krzyżaków zdecydowało perfidne zachowanie Wielkiego Mistrza Zakonu.
Na czas, gdy Jan Bażyński przebywał w poselstwie do Anglii i Hiszpanii, opiekę nad jego narzeczoną sprawował Wielki Mistrz. Po powrocie okazało się, że mistrz wydał ją za innego rycerza. Od tego momentu Jan Bażyński już na zawsze znienawidził Krzyżaków. Przez Krzyżaków był tak znienawidzony, że próbowano go za wszelką cenę zgładzić. Bażyński był m.in. starostą sztumskim, tolkmickim, otrzymywał także część dochodów z miasta Elbląga oraz z rybołówstwa w Zatoce Ryskiej. Mimo że posiadał tak znaczące dochody sam żył skromnie. Jako najwybitniejszy mąż stanu w Prusach w średniowieczu, położył ogromne zasługi w dziele zespolenia Prus z Polską.
Nie tylko Jan Bażyński, ale cały jego ród wielce zasłużył się w dziele zjednoczenia Prus z Polską. Przez ponad pół wieku Bażyńscy sprawowali najwyższe urzędy w Prusach Królewskich w imieniu króla polskiego. Wszystkie te cechy Bażyńskiego, jego upór w dążeniu do celu, jego prawdziwa polskość i patriotyzm, skromność, zaowocowało tym, że włodarze liceum zadecydowali o wybraniu go na patrona szkoły.
Budynek niedawno dzięki funduszom UE został pieczołowicie odrestaurowany i gruntownie odświeżony. Jest jednym z najpiękniejszych zabytków w mieście. Dodatkowo, dzięki adaptacji pomieszczeń piwnicznych Ostróda wzbogaci się o nowoczesną bibliotekę multimedialną.