Jezioro Bierzwnik, którego nazwa wzięła się od położonej niedaleko miejscowości, to naturalny zbiornik wodny wielkości 202,93 ha i maksymalnej głębokości 12,4 m. Jest to śródleśne jezioro rynnowe, którego brzegi są urozmaicone skarpami, klifami jeziornymi, zatokami i cyplami. Jezioro wydłużone jest w kierunku południowo-północnym. Na jego południowym brzegu znajduje się wieś Ostromęcko, a na północnym krańcu osada leśna Smędowa, w której znajduje się szkółka leśna "Wielkie Buki". Brzegi porastają lasy bukowe oraz sosnowe, liczne starodrzewia z widocznymi gdzieniegdzie (szczególnie na wschodnim brzegu) spałami żywiczarskimi.
W południowym basenie jeziora leży wyspa, na której znajduje się rezerwat "Wyspa na Jeziorze Bierzwnik". W środkowej części jeziora mamy przewężenie, na którym zbudowany był drewniany most łączący oba brzegi jezior. Obecnie widoczne są jedynie pale, na których był osadzone, streczące w wąskim przesmyku jeziora. Miejsce to, nazywane przez miesjcowocyh Spalonym Mostem, chętnie odwiedzane jest przez turystów.
Zachodnie brzegi jeziora tworzą klify jeziorne, których wysokość sięga kilkunastu metrów. Jezioro ma wybitne walory krajobrazowe. Jego wody są wysokiej klasy czystości. Jezioro Bierzwnik jest objęte strefą ciszy - czyli zabronione jest pływanie po nim pojazdami z silnikami wysokoprężnymi. We wsi Ostromęcko na południowym krańcu jeziora położony jest Biwak Ostromęcko, który jest dzierżawiony przez osobę prywatną. Obok biwaku znajduje się dzika plaża z płytkimi wodami o piaszczystym dnie. Kąpielisko otoczone jest drewnianym pomostem. Wzdłuż wschodniego brzegu przebiega trasa ścieżki edukacji przyrodniczej, a także dwa szlaki piesze (niebieski i czerwony) oraz szlak konny.