W latach 1918-1919 w walkach o niepodległość Ukrainy wzięły udział różne formacje wojskowe, które walczyły również po polskiej stronie w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. Wraz z Polakami do walki z wojskami bolszewickimi stanęli żołnierze wojsk Ukraińskiej Republiki Narodowej dowodzeni przez gen. Semena Petlurę będącego jednocześnie szefem ukraińskiego Rządu Tymczasowego. Wielu ukraińskich żołnierzy zginęło i zmarło na ziemiach polskich. Tutaj też znajdują się ich mogiły.
Jednym z takich miejsc jest cmentarz prawosławny na warszawskiej Woli. Mieści się tutaj kwatera poległych żołnierzy ukraińskich z pomnikiem oraz wiele pojedyńczych grobów położonych w różnych miejscach nekropolii. Wśród pochowanych znajdują się minister spraw wojskowych w Rządzie Tymczasowym Ukrainy gen. Wołodymir Salskij, obrońca Zamościa przed sowietami gen. Marko Bezruczko oraz generałowie Wiktor Kusz i Wsiewołod Zmijenko.
Na odsłoniętym w 1999 r. krzyżu kozackim znalazł się dwujęzyczny napis: "Bojownikom o wolność Ukrainy 1918-1919" po ukraińsku oraz "Żołnierzom Ukraińskiej Republiki Ludowej broniącym wolności Ukrainy i Polski 1918-1919" po polsku.