W sierpniu 1944 roku w walkach o wyzwolenie Mielca i okolic zginęło ponad dwa tysiące żołnierzy radzieckich. Mało kto wie, że część poległych pochowano na tymczasowym cmentarzu wojennym na rynku miasta. Jednak lokalizacja tego cmentarza nastręczała wiele problemów, w związku z czym władze miejskie postanowiły utworzyć nowy cmentarz wojenny i dokonać ekshumacji grobów z rynku oraz innych miejsc z rejonu Mielca.
Nową nekropolię zlokalizowano przy ulicy Wolności, gdzie w wyniku akcji ekshumacyjnej, przeprowadzonej w latach 1948-49, złożono prochy 2291 poległych. Cmentarz ten zajmuje powierzchnię 80 arów. W jego centralnej części umieszczony jest monumentalny pomnik w formie strzelistej iglicy wykonanej z blachy lotniczej. Środkiem wiedzie szeroka aleja z ustawionymi na jej bokach cokołami, na których ulokowane są tablice z danymi zidentyfikowanych żołnierzy: nazwisko, data urodzenia i śmierci, stopień wojskowy. Ogólnie na cokołach mieści się 55 tablic, na których wyryto 618 nazwisk, oraz dwie tablice z informacją: "Tutaj pochowano 2291 żołnierzy i oficerów armii radzieckiej, którzy polegli w walkach o wyzwolenie miasta i ziemi mieleckiej spod okupacji hitlerowskiej. Ewidencja pochowanych żołnierzy armii radzieckiej znajduje się w Urzędzie Miejskim wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Mielcu ul. Żeromskiego 26".
W oczy rzuca się brak jakichkolwiek śladów wdzięczności w postaci choćby uschniętej wiązanki kwiatów złożonej w większości bardzo młodym wyzwolicielom miasta i okolic.