Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Paczków

Paczkowskie Nepomuceny

Wędrując ulicami tego niewielkiego, zabytkowego miasteczka - zwanego Polskim Carcassone - spotykamy kilka rzeźb św. Jana Nepomucena. Nie powinno to nikogo dziwić, wszak z Paczkowa do Czech, ojczyzny św. Jana, jest niespełna 4 km.

Pierwsza kamienna rokokowa rzeźba świętego znajduje się w niewielkim ogródku przy ul. Sienkiewicza 8. Św. Jan przedstawiony jest w przyklęku z odkrytą głową, co jest ciekawostką, ponieważ w pobliżu nie ma kościoła. Na cokole pomnika widnieje data 1724 r.

Kolejną kamienną barokową rzeźbę świętego znajdujemy niedaleko Bramy Nyskiej. Na cokole, na którym stoi Jan, mieści się kartusz herbowy z 1679 roku.

W fasadzie domu przy ul. Staszica 29 umieszczona została następna barokowa rzeźba świętego. Święty tkwi na nowym cokole z wmurowanym herbem z poprzedniego postumentu. Z uwagi na to, że rzeźba znajduje się blisko kościoła, św. Jan przedstawiony jest z gołą głową. Biret trzyma w prawej dłoni, natomiast w lewej krzyż leżący na gałązce palmy.

Św. Jana podziwiać możemy również na jednym z narożnych budynków w rynku. Kamienna rzeźba świętego ulokowana została w niszy, w narożniku tego budynku, na podstawie, na której widnieje 1764 r. Zastanawiające jest to, że na aureoli nad głową św. Jana umieszczono sześć zamiast pięciu gwiazd, które jakoby miały się ukazać świętemu w momencie jego śmierci w nurtach Wełtawy. Pięć gwiazd w aureoli symbolizuje także pięć liter układających się w łacińskie słowo "tacui", czyli zmilczałem (dotrzymałem tajemnicy spowiedzi) oraz nawiązuje do pięciu ran Chrystusa. Ponadto na fasadzie tego budynku, nad wejściem do banku umieszczona została płaskorzeźba ze sceną topienia świętego w nurtach Wełtawy.

Ostatnia piąta figura św. Jana znajduje się wewnątrz kościoła św. Jana Ewangelisty. Jest to drewniana barokowa rzeźba zlokalizowana na przyściennej konsoli koło ołtarza głównego. Św. Jan ukazany jest tutaj z nakrytą głową, co jest rzadkością, ponieważ gdy figura stoi w kościele lub obok niego, Jan zazwyczaj trzyma biret w ręku lub powierza go aniołkowi.

Zaproponował: WWAT

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Paczków
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na