Willa zbudowana w roku 1899 według projektu architekta Franciszka Chełmińskiego dla Ryszarda Schimmela. Był on właścicielem agencji pośredniczącej w handlu farbami i barwnikami do tkanin. Na podstawie zachowanych planów można wysnuć wniosek, iż początkowo willa mogła mieć neorenesansową formę. Plany architektoniczne noszą datę 27 sierpnia 1898 roku. Sygnowane podpisem arch. Franciszka Chełmińskiego. Ostatecznie, wskutek przebudowy nastąpiła zmiana. Miało to związek z rozkwitającym wówczas trendem secesji.
Była to pierwsza w Łodzi, i jedna z pierwszych, jeśli nie pierwsza w kraju budowla w tym, rozkwitającym od końca XIX w. stylu. Przebudowa została przeprowadzona w roku 1911 wg planów arch. Leona Lubotynowicza. Pierwotnie kryta dachówką, zdobiona typowymi dla stylu motywami roślinnymi. W części szczytowej budynku zastosowano konstrukcję ryglową.Widoczne ciekawe obramowania okienne o płynnych secesyjnych liniach, wyróżniające się na tle surowej struktury elewacji, gładkim tynkiem. Na parterze rezydencji, znajdują się dwie jadalnie, salon oraz pokój bilardowy. W jednym z pokoi, jako zdobienie sufitu widnieje w czterech rogach fasety, jakże łódzki akcent czyli piękna łódka.
Do naszych czasów zachowały się, m. in. dwa piece kaflowe, witraż na klatce schodowej, roślinne sztukaterie, balustrady schodów, parkiety oraz stolarka okienna i drzwiowa. Do willi Ryszarda Schimmela przy ulicy Karolewskiej 1, przylegał niegdyś ogród oraz budynki gospodarcze (zachowane). Zostały później zaadaptowane na stajnie, magazyny itp. W 1982 r. przeprowadzony został generalny remont, w trakcie którego usunięto część sztukaterii. Obiekt od tegoż roku widnieje w wojewódzkim rejestrze zabytków. W roku ubiegłym, po otrzymaniu dotacji z budżetu miasta, została odrestaurowana stolarka okienna. Willa jest siedzibą Cechu Rzemiosł Metalowych, Optycznych i Elektrotechnicznych od lat 70-tych XX wieku.