W 1890 r. wraz z wykupieniem ówczesnej miejscowości Bad Jastrzemb przez berlińskiego bankiera Juliusza Landaua nastąpił nowy etap w historii uzdrowiska. Właściciel przy wsparciu lekarza uzdrowiska, późniejszego właściciela, dr. Mikołaja Witczaka, postanowił przekształcić zdrój w ośrodek zajmujący się schorzeniami reumatycznymi u dzieci. W związku z tym otwarte zostały trzy placówki o dziecięcej specjalności, w tym m.in. Ewangelicki Zakład dla Dzieci "Betania”. Jastrzębie-Zdrój zaczęło pełnić identyczną rolę co sanatorium w Rabce.
W 1905 r. powstał budynek Betania III, który stanowił trzeci pawilon leczniczy Ewangelickiego Zakładu dla Dzieci „Betania”. Został wybudowany w sąsiedztwie poprzednich Betanii, po przeciwnej stronie Parku Zdrojowego.
Do chwili obecnej przetrwała jedynie Betania III. Pierwotnie budynek wyglądał nieco inaczej niż teraz. W 1997 r. - poddany gruntownej modernizacji - przeznaczony został na cele hotelowe, zachowując zabytkowy charakter. Pozostały oryginalne elementy wyposażenia, m.in. okna na parterze, zdobione drewniane drzwi itp. Mieści się w nim dzisiaj Hotel "Dąbrówka”.