Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Tychy

Osiedle Anny

Robotniczym osiedlom zlokalizowanym na Górnym Śląsku nijak mierzyć się ze sławnym Nikiszowcem, co bynajmniej nie powinno oznaczać, że obok innych winniśmy przechodzić obojętnie. Takie spojrzenie na temat z grubsza zmniejszałoby naszą wiedzę o architekturze, nawet jeśli dotyczyłoby to budownictwa poprzedniego systemu.

Najlepszym przykładem architektury i urbanistyki socrealistycznej jest tyskie osiedle "A", zwane również Osiedlem Anny. Stanowiło ono pierwszą część projektowanego Nowego Miasta Tychy. Osiedle zostało zaprojektowane w pracowni gliwickiego "Miastoprojektu" pod okiem profesora Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego. Jego pierwotna koncepcja zakładała modernistyczny prostopadły układ budynków do ulicy. Plan ten uległ jednak pewnym poprawkom, które były w pełni dostosowane do obowiązującej podówczas ideologii socrealizmu.

Budowę osiedla, zlokalizowanego w bliskim sąsiedztwie dworca kolejowego i zabudowań starej części Tychów, rozpoczęto w roku 1951, a zakończono w roku 1956. Jego układ zaplanowano na powierzchni ok. 18 hektarów wzdłuż osi północ - południe i wschód - zachód. Na skrzyżowaniu obu osi umiejscowiono plac centralny z domem kultury, którego relacja do placu była wzorowana na schemacie Piazza del Campidoglio w Rzymie projektu Michała Anioła. W odróżnieniu od innych osiedli socrealistycznych osiedle "A" ma charakter kameralny, budynki nie są wysokie i posiadają zróżnicowany detal (gmerki). Wzdłuż głównych osi budynki zwieńczono płaskimi dachami z attykami, zaś obrzeżne pokryte zostały dachówką (dachy spadziste). Na parcelach znajdujących się pomiędzy blokami zlokalizowano obiekty usługowe: przychodnię zdrowia, żłobek, przedszkole, szkołę.

Osiedle stanowi jeden z niewielu w pełni skończonych przykładów architektury i urbanistyki okresu socrealizmu. Wśród wielu pomników mieszczących się na tym osiedlu warto przyjrzeć się pomnikowi młodej robotnicy z kielnią autorstwa ucznia Xawerego Dunikowskiego, Stanisława Marcinowa.

Zaproponował: megaclaudio

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Tychy
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na