Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Katowice

Panewniki - bazylika trzech szopek

Panewnicka bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w okresie świąt Bożego Narodzenia jest licznie odwiedzana przez turystów, bez względu na przekonania religijne. Powodem olbrzymiego zainteresowania mieszkańców Śląska i innych województw, a nierzadko też turystów pochodzących zza granicy, jest wspaniała szopka. Słynie ona nie tylko ze swojej wielkości (zdaniem znawców tematu jest to największa w Europie szopka ołtarzowa zbudowana wewnątrz świątyni), ale także piękna i wierności Ewangelii. Co roku franciszkańscy zakonnicy wraz z wiernymi tworzą niepowtarzalne dzieło, za każdym razem inne, powalające wdziękiem i niesamowitym nastrojem.

Tradycja budowy szopki sięga roku 1908. Wprawdzie początkowo szopki były małe i zwykle umieszczane w bocznych kaplicach bazyliki, co nie zmieniało faktu, że każdorazowo były one większe i coraz bardziej oryginalne. Pierwszy raz wybudowano stajenkę w centralnej części bazyliki, nad ołtarzem głównym, po II wojnie światowej w 1949 roku. Od tego czasu zaczęto stawiać tymczasowy ołtarz w dolnej części prezbiterium, który po Soborze Watykańskim II stał się głównym ołtarzem świątyni. Począwszy od roku 2005, w sklepieniach kaplic świętych Ptolemeusza i Romana oraz Matki Bożej Częstochowskiej przedstawiane są sceny z życia i historii franciszkanów, a także sceny nawiązujące do haseł roku duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce.

Szopka co rok może pochwalić się imponującymi rozmiarami - obecna ma rozmiary 18 m wysokości i 30 m szerokości. Wewnątrz niej rozstawiane są figury z gipsu, drewna i masy żywicznej. Najstarsze wykonane zostały w drugiej połowie XIX wieku (pastuszek z barankiem i kobieta z dzbanem z drewna lipowego). Figury Maryi i Józefa mają po 95 cm. Figurka Dzieciątka Jezus, długości 44 cm, sprowadzona została staraniem o. Damiana Szojdy OFM w 1981 roku z Betlejem. Nad całością zaś rozpościera się namalowane na płótnie sklepienie niebieskie, jakie pojawia się w wigilijną noc nad Katowicami. To arcydzieło można oglądać codziennie aż do 2 lutego.

Wspomniana wyżej szopka to niejedyna atrakcja terenu bazyliki i zespołu klasztornego. Od roku 1994 w pomieszczeniach klasztornych udostępniana jest szopka ruchoma z poruszającymi się figurami ważnych postaci z historii Kościoła i Polski, a są to: św. Franciszek z Asyżu, św. Klara z Asyżu, św. Antoni Padewski, św. Maksymilian Kolbe, kard. Stefan Wyszyński, św. Wojciech, św. Matka Teresa z Kalkuty, Jan Paweł II, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, Jan III Sobieski, św. Jadwiga Królowa, św. Ludwik IX, Bolesław Chrobry, Mieszko I, św. Jacek Odrowąż oraz Trzej Królowie. W ekspozycji przy ruchomej szopce prezentowane są szopki śląskie i z krajów misyjnych. W klasztornym ogrodzie od 2002 roku przygotowywana jest zaś żywa szopka ze zwierzętami, m.in. oślicą, owcami i kucami.

Jeżeli nie znajdziecie w tym roku czasu, aby to wszystko na własne oczy zobaczyć, zawsze jest możliwość w latach następnych. Tylko że znowu będzie inaczej, jeszcze piękniej, bardziej radośnie.

Zaproponował: megaclaudio

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Katowice
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na