Zdobiąca dziś Krakowskie Przedmieście brama powadząca na teren Uniwersytetu Warszawskiego nie jest pierwszą w historii. Już około 1732 roku zbudowano tu pierwszy wjazd. Bramę zlecił zbudować ówczesny władca Polski August II Mocny, a na wykonawców wybrano architektów Jana Zygmunta Deybla i Joachima Daniela Jucha.
Brama, którą wieńczył blaszany glob, stała tutaj do 12 czerwca 1819 r. W 1823 r. przesunięto wjazd głębiej i zbudowano nową, znacznie skromniejszą bramę. Obecny wjazd powstał na przełomie XIX i XX wieku, a jego twórcą był Stefan Szyller, autor budynku warszawskiej Zachęty. Neobarokową bramę zdobiły dwie piękne figury: Urania, symbolizująca wiedzę (z lewej), oraz Atena - symbolizująca pokój (z prawej). Autorem tych rzeźb był Zygmunt Langman, który wzorował się na oryginalnych, antycznych figurach z watykańskich muzeów. Uszkodzone w czasie powstania rzeźby po rekonstrukcji ozdobiły bramę ponownie w 1982 r.
Szczyt bramy najpierw zdobiła litera A, od imienia cara Aleksandra I, następnie - po 1916 r. - orzeł z koroną trzymający w szponach gałązki: oliwną i laurową w otoczeniu pięciu gwiazd, z kolei w czasach komunizmu orzeł pozbawiony korony, obecnie zaś ponownie godło UW z 1916 r.