Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Zawoja

Skansen Józefa Żaka

Bodajże jednym z najbardziej popularnych wśród turystów odwiedzających Zawoję miejsc jest usytuowany na Markowych Rówienkach Skansen im. Józefa Żaka będący jednocześnie jednym z punktów na szlaku architektury drewnianej. Powstał on dzięki zapałowi członków Oddziału PTTK Ziemi Babiogórskiej w Suchej Beskidzkiej. Głównym założeniem omawianego projektu stało się ratowanie ginącego drewnianego budownictwa Babiogórców. I tak 13 lipca 1973 roku pasjonaci starej babiogórskiej architektury zakupili działkę ze stojącym na niej domem. Całość opiewała wówczas na sumę stu tysięcy złotych. W ten oto sposób powstały podwaliny pod rozbudowę skansenu, który na chwilę obecną tworzą trzy budynki mieszkalne, kuźnia, kapliczka i wolno stojąca piwnica ze spichlerzem.

Zdaniem wielu odwiedzających skansen każdego roku turystów, za najbardziej interesującą uważa się najstarszą w skansenie chałupę Franciszka Stopniaka. Została ona wzniesiona w latach 1802-1815 w Zawoi - Budzonie. Posiada tradycyjną konstrukcję zrębową, zwieńczoną dwuspadowym, przyczółkowym dachem krytym gontem. Podobnie jak w pierwotnym miejscu jej usytuowania, domostwo to jest zwrócone w kierunku południowo-wschodnim, ku słońcu, aby zapewnić jej mieszkańcom "zdrowie i dostatek". Dom składa się dwóch części: mieszkalnej i gospodarskiej, które rozdzielone są sienią, tzw. boiskiem. Część mieszkalną chałupy stanowią izba czarna z kurnym piecem, z jej wyposażeniem i komorą, oraz izba biała z tradycyjnym umeblowaniem. W części gospodarczej w boisku znajdują się przedmioty związane z uprawą roli i przerobem płodów rolnych. W stajni natomiast zlokalizowana jest kolekcja oleodruków, tzn. obrazów o tematyce religijnej, które tradycyjnie umieszczane były w izbie białej.

Dalsze obiekty stojące w obrębie skansenu to zakupiona wraz z działką chałupa Kudzi z roku 1920 i chałupa Gancarczyków z 1910 roku. W pierwszej z nich znajduje się wystawa poświęcona historii rozwoju turystyki w regionie. Druga pełni rolę użytkową, w dawnej stajni mieszczą się pokoje gościnne, a w części mieszkalnej urządzona została sala konferencyjna. Ponadto warto zwrócić uwagę na pochodzącą z początków XX wieku kuźnię z jej wyposażeniem, a więc z paleniskiem z bloków piaskowca, dmuchawą, kowadłem i innymi niezbędnymi w kuźni narzędziami. W chatach skansenu znajduje się również jedna z najciekawszych w kraju kolekcji religijnych oleodruków pochodzących z przełomu XIX i XX wieku.

Zaproponował: megaclaudio

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

megaclaudio czwartek, 12 stycznia 2012, 07:18
Kilka praktycznych informacji: zwiedzanie skansenu odbywa się w godzinach od 9:30 do 16, ceny biletów: 2zł - ulgowy i 3 zł - normalny. Istnieje możliwość noclegu w skansenie. Rezerwacja u opiekuna skansenu pana Tomasza Winczewskiego ( tel. 607 - 250 - 980 ).

Miejsca w okolicy

Zawoja
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na