Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca niezwykłe: historie niezwykłe Drewniany kościółek w Bzinie. Staff i historia pewnej przyjaźni...

Skarżysko-Kamienna

Drewniany kościółek w Bzinie. Staff i historia pewnej przyjaźni...

Miejscowość Skarżysko-Kamienna położona jest na pograniczu Garbu Gielniowskiego i Płaskowyżu Suchedniowskiego nad rzeką Kamienną. Bzin to stara osada, obecnie dzielnica miasta, w której znajduje się kościół pw. Świętego Józefa Oblubieńca zbudowany w 1928 roku. Stoi w miejscu starej świątyni z początku XVII wieku, w której to przez cztery lata pracował ksiądz Kazimierz Sykulski, męczennik Oświęcimia, beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II. Jest to budowla drewniana, konstrukcji słupowo-ramowej, nieorientowana. Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica z tego samego okresu i budynek plebanii. Po wzniesieniu nowej świątyni przestał pełnić funkcję kościoła parafialnego i stał się jakby trochę zapomniany...

Niewielu ludzi wie, ale to właśnie na plebanii tego kościoła, w jednym z gościnnych pokoi, zmarł w maju 1957 roku nasz wielki poeta, tłumacz i eseista Leopold Staff. Był przyjacielem ówczesnego proboszcza tej parafii, księdza Antoniego Boratyńskiego, człowieka kultury i przyjaciela literatów. Poznali się w 1944 roku, gdy wraz z żoną - jako uchodźcy ze zniszczonej stolicy - trafili do Starachowic, a ks. Boratyński, wtedy jeszcze wikary, udzielił im schronienia; pobyt ten zaowocował przyjaźnią, która przetrwała i znalazła odzwierciedlenie w późniejszych ich relacjach. L. Staff wraz z żoną wielokrotnie odwiedzali gościnne progi skarżyskiej plebanii, a ksiądz Antoni bywał ich gościem w Krakowie i Warszawie. Państwo Staff lubili tu przyjeżdżać, podziwiać piękną okolicę, spacerować nad Kamienną, a sam poeta znalazł inspirację do wielu swoich utworów. W liście napisanym do Tadeusza Różewicza poeta nazywał Skarżysko "Rekonwalescentopolem".

Jest tutaj ławeczka z pamiątkową tabliczką, wprawdzie nie ta, na której Staff lubił siadywać i kontemplować, ale świerk nad nią jest ten sam. W 10. rocznicę śmierci nieopodal plebanii wystawiono poecie obelisk z tablicą, na której znalazł się cytat z wiersza "Ostatni z mego pokolenia..." Kilka lat później obelisk zyskał popiersie poety.

Pamięć o Staffie jest wciąż żywa w Skarżysku. Nazwisko poety nosi Miejskie Centrum Kultury oraz jedna z ulic miasta, a corocznie organizowany jest w mieście nad Kamienną Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Leopolda Staffa.

Zaproponował: sonia27

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Skarżysko-Kamienna
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na