Na ścianie znajdują się napisy upamiętniające miejsca bitew II wojny światowej, gdzie przelano polską krew; wmurowano tam urny z prochami żołnierzy polskich Armii Krajowej, Polski Walczącej, Batalionów Chłopskich. Uczczono także generała Władysława Sikorskiego, bohatera narodu polskiego.
Licheńska Ściana Pamięci Narodowej znajduje się w pobliżu kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej. Składa się z wielu elementów. Jednym z nich jest marmurowy krzyż z wtopioną w niego tablicą upamiętniającą męczeńską śmierć (w trakcie II wojny światowej) ok. 2 200 kapłanów i sióstr zakonnych z Polski. Obok krzyża stoi Kaplica Męczenników i Bohaterów Narodu Polskiego, w której umieszczono popiersie bpa Kozala oraz rzeźbę przedstawiającą gen. Sikorskiego, którzy to byli dla narodu polskiego symbolem wierności Bogu i Ojczyźnie. Za kaplicą, znajduje się Mauzoleum Męczenników i Bohaterów II wojny światowej.
Dalszy fragment ściany poświęcony jest polskim siłom zbrojnym rozsianym po całym świecie, które przyczyniły się do pokonania niemieckiej III Rzeszy. Kolejnym elementem jest symboliczna cela śmierci upamiętniająca bunkier głodowy, w którym zamęczony został św. Maksymiliana Kolbe. Za nią,krótki korytarzyk, na którego ścianach zawieszono stacje drogi krzyżowej a naprzeciwko nich - obrazy ukazujące życie ojca Kolbe. Następnym jest pomnik więźniów zamordowanych przez NKWD w latach 1939-56. Ostatnim elementem jest trochę oddalony od Ściany Pamięci Narodowej pomnik-symbol upamiętniający Bohaterów Powstania Warszawskiego z napisem "WARSZAWA OSKARŻA".